Czy Julii Tymoszenko grozi dożywocie?

Czy Julii Tymoszenko grozi dożywocie?

Przywódczyni opozycji może stanąć przed sądem w sprawie głośnego zabójstwa sprzed 16 lat. Władze w Kijowie wytoczyły ciężkie działa przeciw Julii Tymoszenko.

 

Była premier może zostać oskarżona o współudział w zabójstwie biznesmena i deputowanego Jewhena Szczerbania w 1996 roku. Syn ofiary dostarczył prokuraturze dowody mające świadczyć o winie byłej premier.

Zdaniem śledczych zabójca Szczerbania otrzymał z kont Julii Tymoszenko i jej protektora, odsiadującego wyrok w USA byłego premiera Pawła Łazarenki, dwa miliony dolarów za wykonanie zlecenia. Szczerbań miał zniknąć, bo przeszkadzał im w robieniu „gazowych interesów”. Łazarenko oświadczył wczoraj, że nie ma ze sprawą nic wspólnego.

Opozycja twierdzi, że syn Szczerbania wykonuje „zlecenie władz” i że wcześniej nie był w stanie rozpoznać zabójcy ojca ani wskazać, kto był zleceniodawcą zbrodni. Przypomina, że interesy po Szczerbaniu przejęła nie Tymoszenko, lecz oligarchowie z otoczenia prezydenta Wiktora Janukowycza.

Portal Ukraińska Prawda pisze, że sprawa Szczerbania może być atutem Kijowa w rozmowach z UE, która żąda uwolnienia Tymoszenko. „Nowe zarzuty mogą zmusić Tymoszenko do ucieczki na Zachód, na przykład do Niemiec, gdzie ma być leczona. W ten sposób ekipa Janukowycza pozbyłaby się przeciwnika i zmniejszyła napięcia w relacjach z Zachodem” – pisze „Ukraińska Prawda”.

 

Tatiana Serwetnyk

10-04-2012

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X