Członek słynnej Lwowskiej Szkoły Matematycznej odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Matematyk, 93-letni prof. Jerzy Albrycht 8 marca został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. To ostatni żyjący członek słynnej Lwowskiej Szkoły Matematycznej.

To człowiek, który całe swoje życie poświęcił matematyce, nauce i wychowaniu. Osiągał znakomite wyniki, jako pierwszy w Polsce zorganizował międzyuczelniane seminarium w języku angielskim, co było w tamtych czasach czymś zupełnie nowym. Sławił polską naukę i polską matematykę na licznych międzynarodowych konferencjach. Był jednocześnie niezwykle aktywnym człowiekiem, działał w wielu towarzystwach naukowych, społecznych i charytatywnych. Prawdziwy człowiek renesansu i wielkiego serca, ale jednocześnie bardzo skromny – powiedział prezydencki minister Andrzej Dera w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim.

Na uroczystości pojawili się liczni wychowankowie profesora Albrychta, rodzina i przyjaciele oraz europosłanka Krystyna Łybacka.

Wybitny matematyk nie krył wzruszenia z przyznania wyróżnienia.

Nawet w snach nie spodziewałem się, że kiedyś dożyję takiej chwili, kiedy to najwyżsi dostojnicy państwowi wygłoszą laudację na moją cześć. Nie spodziewałem się, że pod koniec życia spotka mnie takie wyróżnienie. Jestem wzruszony, bo Poznań traktuję jako moją małą ojczyznę, po tym jak zostałem wygnany ze Lwowa. Dzięki pewnej grupie osób stałem się też jej członkiem – powiedział profesor, który w trakcie swojej kariery naukowej wykształcił 22 doktorów i blisko 300 magistrów.

Jerzy Albrycht urodził się we Lwowie w 1924 roku. Po wojnie przeniósł się do Poznania, gdzie na tamtejszym uniwersytecie (później jako im. Adama Mickiewicza), ukończył studia matematyczne i fizyczne. Od 1981 roku był wykładowcą Politechniki Poznańskiej, na której otrzymał tytuł profesora, a już na emeryturze pracował na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Jest członkiem m.in. Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Był jednym z animatorów życia żydowskiego w Poznaniu, zbiera judaika, ma kolekcję menor. Powołał też do życia Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Izraelskiej w Poznaniu.

Źródło: wkt/PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X