Czas

Czas

Smutek rodzi się zawsze z czasu, który upływa, a nie zostawia owocu. – A. de Saint-Exupéry, „Twierdza”

Warto na pewnym etapie życia pokusić się o pełną akceptację faktu, że w starciu z naturą przemijania jesteśmy bezbronni. A w związku z tym, powinniśmy każdą sekundę życia poświęcać na próby takiego zagospodarowania wszystkich chwil, aby – podsumowując życie – nie dojść do wniosku, że było ono kompletnie pozbawione sensu. – Katarzyna Nosowska

Żaden dzień się nie powtórzy,
nie ma dwóch podobnych nocy,
dwóch tych samych pocałunków,
dwóch jednakich spojrzeń w oczy.
Wisława Szymborska, „Nic dwa razy”

Co ma przyjść, przyjdzie,
Co ma minąć, minie;
W dni najburzliwsze czas jednako płynie.
William Shakespeare, „Makbet”

Kto nie umie przysiąść na progu chwili, puszczając całą przeszłość w niepamięć, kto nie jest zdolny trwać w miejscu jak bogini zwycięstwa, nie doznając zawrotu głowy ani lęku, ten nigdy nie dowie się, czym jest szczęście. – Fryderyk Nietzsche

Wspomnienia zniekształcają perspektywę, a te najbardziej żywe potrafią unicestwić czas. – Stephen King

Czas leczy nasze rany, ale zmarszczki są bardziej uparte. – przysłowie francuskie

Żyje się chwilą, a czas jest tylko przezroczystą perłą wypełnioną oddechem. – Halina Poświatowska

Jest jeden aspekt, pod którym zwierzęta przewyższają człowieka – ich łagodne, spokojne cieszenie się chwilą obecną. – Arthur Schopenhauer

Przerwij na chwilę pisanie wierszy, malowanie obrazów, rozmowy o surrealizmie, zastanów się naprzód czy to czy to cię nie nudzi, sprawdź, czy to wszystko jest dla ciebie takie ważne, pomyśl, czy nie będziesz bardziej autentyczny, swobodny i twórczy lekceważąc bogi, do których się modlisz. – Witold Gombrowicz

Czas przynosi radę. Należy oczekiwać jej cierpliwie. Bywa, że trzeba zawierzyć chwili. – Friedrich von Schiller

Kropla nigdy nie przynosi ulgi, ale zawsze jest złudna chwila czekania na ulgę, strach przez tę chwilę jest odrobinę mniejszy. – Jerzy Pilch, „Pod Mocnym Aniołem”

Życie wiekiem, życie chwilą; rzekłbyś, że w szczęściu połyka się czas wielkimi hausty, a w niedoli wypija po kropelce. – Józef Ignacy Kraszewski

Czas przemija nawet wtedy, kiedy wydaje się to niemożliwe. Nawet wtedy, kiedy rytmiczne drganie wskazówki sekundowej zegara wywołuje pulsujący ból. Czas przemija nierówno – raz rwie przed siebie, to znów niemiłosiernie się dłuży – ale mimo to przemija. – Stephanie Meyer, „Księżyc w nowiu”

Czas jest tym, czego chcemy najbardziej, ale używamy najgorzej. – William Penn, założyciel Pensylwanii

Wykorzystaj czas na doskonalenie się poprzez czytanie dzieł innych ludzi, aby łatwo osiągnąć to, na co oni ciężko zapracowali. – Sokrates

Czas nuży i męczy tylko tych, co żyją zajęci jedynie błahymi troskami – Ivo Andrić, jugosłowiański pisarz noblista

Istnieje na tym świecie wielu ludzi, którzy spędzają tyle czasu dbając o zdrowie, że nie mają czasu, by się nim cieszyć. – Josh Billings, amerykański humorysta.

Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu. – Benjamin Franklin, drukarz, uczony, filozof i polityk.

Czytając życiorysy wielkich ludzi odkryłem, że ich pierwszym zwycięstwem było pokonanie samego siebie – Harry Truman, prezydent USA.Kto nie chce kiedy może, ten nie będzie mógł kiedy będzie chciał – Winston Churchill, brytyjski polityk.

Czynność jest matką pomyślności. Bóg niczego pracującym nie odmawia. Pracuj przez ten czas, kiedy leniwy zasypia. – Benjamin Franklin, filozof i polityk amerykański.

Ideały są jak gwiazdy. Jeśli nawet nie możemy ich osiągnąć, to należy się według nich orientować. – George Bernard Shaw, irlandzki pisarz.

By być wielkim mistrzem, musisz wierzyć, że jesteś najlepszy. Jeśli to nieprawda – udawaj, że jednak jesteś. – Muhammad Ali, bokser.

Jeśli nie pokonasz swojej tendencji do poddawania się zbyt szybko, twoje życie będzie prowadzić donikąd – Masutatsu Oyama, twórca Kyokushin Karate.

Kto jest dobry w znajdowaniu wymówek, rzadko bywa dobry w czymkolwiek innym. – Benjamin Franklin, filozof i polityk amerykański.

Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali. – Jan Pawel II.

Jeśli nie przygotujesz własnego planu na życie,
Jest duża szansa, że będziesz wykonywać plan kogoś innego.
I zgadnij, co ten ktoś mógł Ci zaplanować?
Nic wielkiego.
Jim Rohn, amerykański pisarz.

Każdy myśli o zmienianiu świata, a nikt o zmienianiu siebie. – Lew Tolstoj, rosyjski powieściopisarz.

Każdy dzień jest pierwszym dniem reszty naszego życia. Dlatego musimy zadbać o to, by wszystkie nasze dnie były dobre. – Lama Ole Nydahl, nauczyciel medytacji.

Twoja siła jest proporcjonalna do umiejętności relaksowania się – David Allen, specjalista od wydajności pracy.

Jakość życia człowieka jest wprost proporcjonalna do jego zaangażowania się w osiąganie doskonałości – Vince Lombardi.

Dysponując zwykłymi talentami i niezwykłą wytrwałością możesz osiągnąć wszystko. – Thomas F. Buxton, angielski reformator.

Strzały, których nie wypuszczasz, nigdy nie trafią do celu – Wayne Gretzky, kanadyjski hokeista.

Codziennie trzeba starać się wykraczać poza swoje możliwości – Masutatsu Oyama, twórca Kyokushin Karate.

Twoim celem musi być zdobycie wszystkiego bez zniszczenia czegokolwiek. – Sun Tzu, chiński myśliciel i filozof.

Każda porażka jest szansą żeby spróbować jeszcze raz, tylko mądrzej. – Henry Ford, przemysłowiec, założyciel Ford Motor Company.

Nie pozwól, by dzień wczorajszy zajmował zbyt dużą część dnia dzisiejszego. – Will Rogers, humorysta i artysta estradowy.

Co wieczór nazeży stawiać sobie poważnie pytanie, czegośmy się w danym dniu nowego nauczyli. – Georg Christoph Lichtenberg, niemiecki satyryk, aforysta i krytyk sztuki.

Cnotę widać wyraźniej w czynach niż w ich braku. – Arystoteles, filozof grecki.

Największym zwycięstwem jest to, które odnosimy nad nami samymi. – Tadeusz Kościuszko, generał, polski i amerykański bohater narodowy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X