Czas i miejsce albo moje terytorium gotyckie

Czas i miejsce albo moje terytorium gotyckie

Fot. Dmytro AntoniukZakarpackie Kruty – dwadzieścia lat później
Ale Ukraińcy mają w Chuście swoje naprawdę święte miejsca. W roku 1938 ksiądz greckokatolicki Augustyn Wołoszyn ogłosił niezależną Ukrainę Podkarpacką ze stolicą w Chuście. Wkrótce potem setki studentów i gimnazjalistów musiało z bronią w ręku bronić jej, stając przeciwko jednostkom regularnej armii węgierskiej, mającej w arsenale zbrojeniowym działa, czołgi i samoloty. Nierówna walka odbyła się na Krasnym polu pod miastem. Ukraińcy, którzy ocaleli, zostali rozstrzelani. W ten sposób na Zakarpaciu powtórzyła się historia obrońców Krut.

Żółto-białe morze
Nie bacząc na krwawą przeszłość (Czerwona skała, Krasne pole) dla dzisiejszego Chustu bardziej właściwe są kolory żółto-białe. Właśnie niedaleko miasta jest kolejne najbardziej romantyczne miejsce Ukrainy – Dolina Narcyzów. Mówią, że właśnie tu Narcyz mityczny zobaczył swe odbicie w wodzie i zakochał się sam w sobie. Rzeczywiście, jest czym się zauroczyć. Ważne jednak, by nie zmarnować czasu – narcyzy kwitną jedynie przez jakieś dwa tygodnie w końcu kwietnia i na początku maja. Ze specjalnego punktu obserwacyjnego można zobaczyć urokliwy obraz ogromnego kwietnego dywanu złożonego z samych narcyzów. Zrywać kwiatów tu nie pozwolą. I dobrze, wszak narcyz to roślina trująca, chociaż bardzo piękna.

Można powiedzieć, że Chust ze wszech stron jest otoczony czymś na kształt ogrodu zoologicznego. Jeszcze z w czasach sowieckich z dawnych Prus Wschodnich przywieziono tu jelenie, które bardzo dobrze się zaaklimatyzowały na Zakarpaciu. Z ich poroży przyrządza się drogie preparaty farmaceutyczne. Jeśli Państwo zapragną się napić rzadko spotykanego mleka bawolego, to we wsi Welatyno jest farma, gdzie prowadzona jest hodowla bawołów karpackich. Trzeba tylko uważać na zachowanie linii – mleko tych zwierząt zawiera co najmniej 9% tłuszczu.

Mini-przewodnik
Co ciekawego nieopodal?
1. Dolina narcyzów w pobliżu wsi Kireszi.
2. Serowarnia we wsi Nyżnie Sełyszcze, gdzie ser jest produkowany wedle technologii szwajcarskiej. W tej wsi pisarz Jurij Andruchowycz planuje w styczniu roku następnego zorganizowanie festiwalu muzyczno-literackiego „Saturnalia maramoroskie”.
3. Farma bawołów karpackich we wsi Welatyno.
4. Słone jeziora o właściwościach leczniczych w Sołotwinie.
5. Unikalna cerkiew drewniana z 1779 roku we wsi Daniłowo.

Gdzie w Chuście można się zatrzymać?
Hotel „Atlant”, ul. I. Franki, 107, tel. (03142) 45318. Pokój dwuosobowy z łóżkiem pojedynczym – 120 grywien, pokój dwuosobowy z łóżkiem podwójnym – 160 grywien.
Hotel „Renesans”, ul. Siczy Karpackiej, 20, tel. (03142) 43360. Pokój dwuosobowy dla jednej osoby – 230 grywien, pokój dwuosobowy dla dwu osób – 300 grywien.
Prywatne gospodarstwo „Chata huculska” (40 km od Chustu), wieś Kryczewo, przysiółek Rososze, tel. (050) 4444379. 85 grywien od osoby ze śniadaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X