Czarodziejska noc w bibliotece

Czarodziejska noc w bibliotece

Konsulat Generalny RP we Lwowie wraz z Miejską Biblioteką Publiczną we Wrocławiu i Lwowską Obwodową Biblioteką Dziecięcą zorganizowali dla najmłodszych niestandardowe wydarzenie, pod fascynującym tytułem – „Noc w bibliotece”. Impreza odbyła się w ramach roku Janusza Korczaka, w nocy z 27 na 28 kwietnia 2012 roku.

Do udziału w imprezie zgłoszono 37 dzieci w wieku od 10 do 13 lat z polskich szkół № 10 i 24 we Lwowie, polskiej szkoły № 3 w Mościskach i polskiej szkoły w Strzelczyskach. Wszyscy zebrali się o godz. 19:00, żeby rozpocząć tę niezapomnianą czarodziejską noc. Zazwyczaj pierwsze skojarzenia z biblioteką związane są z nudnym czytaniem książek.

Tu jednak widać było mocne zaangażowanie dzieci, dla których biblioteka odkryła swe nieznane oblicze. Dzieci biegały, oglądały półki z książkami, czytały nazwiska autorów i opowiadały, że takich już znają, a innych jeszcze nie.

Wielką frajdą dla dzieci był udział w zabawie takich znanych postaci, jak Wanda Chotomska, Pawel Wakuła i Beata Ostrowicka, autorów wielu znakomitych książek dla dzieci i lauretów wielu nagród literackich. Dzieci podzielono na trzy grupy, którym patronowali pisarze. Każdy z nich w odmienny sposób próbował zaprezentować umiejętności swoich podopiecznych. Dzieciaki Wandy Chotomskiej śpiewały i tańczyły, Pawła Wakuły – rysowały fantastyczne stworki i opowiadały o nich „mroczne” historie. Natomiast grupa Beaty Ostrowickiej – przedstawiła króciutki spektakl według Janusza Korczaka. Całe wydarzenie otaczała bardzo miła i ciepła atmosfera.

„Robiłam zdjęcia i uważnie przyglądałam się jak pracują grupy Wandy Chotomskiej, Pawła Wakuły i Beaty Ostrowickiej. Byłam zachwycona ich umiejętnością pracy z dziećmi. To była pewnego rodzaju przemiana w duże dzieci”, – opowiada studentka Dominika Pasternicka.

Po udanych prezentacjach na uczestników imprezy czekała pyszna pizza z sokiem i podpisywanie autografów przez naszych wspaniałych gości. „Bardzo cieszę się z tego, że jestem potrzebna i że dzieci czegoś się ode mnie dowiadują. Lubię bawić się tym, co robię i zawsze życzę dzieciakom, żeby w przyszłości miały takie zawody i taką pracę, którą będą lubiły” – podsumowała Wanda Chotomska, polska pisarka, autorka wierszy i opowiadań dla dzieci i młodzieży.

Po kolacji wszystkie dzieciaki rozścieliły karimaty i śpiwory dla wspólnego oglądania filmu „Magiczne drzewo” (reż. Andrzej Maleszka). Kto nie był zainteresowany filmem, mógł w tym czasie w innym pokoju czytać książki, rysować oraz bawić się w różnego rodzaju gry. Około północy dzieciaki smacznie spały, ażeby wcześnie rano wstać na śniadanie, spakować rzeczy i wrócić do domu z pięknymi wspomnieniami o magicznej nocy w bibliotece.

Przed wyjazdem, dzieci dostały od konsula RP we Lwowie Jacka Żura i pani Barbary Pacan pamiątkowe dyplomy i książki Janusza Korczaka „Król Maciuś Pierwszy” i „Król Maciuś na bezludnej wyspie”, a pracownicy bibliotek – lwowskiej i wrocławskiej oraz wolontariusze z Lwowskiego Klubu Stypendystów Fundacji „Semper Polonia” – pamiątkowe podziękowania za udział w organizacji tak wspaniałego projektu.

„Tego we Lwowie chyba jeszcze nie było, żeby dzieciaki nocowały w bibliotece – dzieli się wrażeniami studentka Ania Panowa. – W Europie Zachodniej projekty takiego typu są normalnym zjawiskiem. Na Ukrainie trzeba je wprowadzać. To właśnie stara się czynić Dział Polonijny Konsulatu RP we Lwowie”.

„Jeśli chodzi o kreatywność, nietypowość i wszechstronność, jest to jeden z lepszych projektów w tym półroczu, – mówił z zachwytem prezes Lwowskiego Klubu Stypendystów Eugeniusz Salo. – To naprawdę fajny sposób dla zapoznania się dzieci z różnych miejscowości, który w przyszłości powinien przekształcić się w aktywniejszą działalność młodzieży i całego środowiska polskiego we Lwowie i okolicach”.

Pani Wanda Chotomska powiedziała na zakończenie: „Bardzo wszyskim dziękuję i życzę wszystkiego uśmiechniętego”. Właśnie z takim szerokim uśmiechem na twarzy dzieciaki opuszczały bibliotekę, w nadziei, że to nie ostatnia taka czarodziejska noc w ich życiu.

Eugeniusz Sało

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X