Czarny dzień ukraińskiej opozycji

Czarny dzień ukraińskiej opozycji

Centralna Komisja Wyborcza (CKW) Ukrainy nie dopuściła w środę do udziału w zaplanowanych na jesień wyborach parlamentarnych byłej premier Julii Tymoszenko oraz byłego szefa MSW Jurija Łucenki.

Tymoszenko niedopuszczona
CKW odrzuciła kandydatury tych opozycyjnych polityków, argumentując, że zgodnie z ukraińskim prawem osoby karane nie mogą uczestniczyć w wyborach.

Była premier Tymoszenko została skazana w ub.r. na siedem lat więzienia za nadużycie władzy. Jej współpracownik Łucenko w lutym usłyszał wyrok czterech lat więzienia za sprzeniewierzenie pieniędzy państwowych.

Ustawa o języku podpisana
Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz podpisał ustawę, która rozszerza wpływy języka rosyjskiego i zdaniem opozycji jest pierwszym krokiem do zrównania jego statusu z ukraińskim, który jest jedynym językiem państwowym w tym kraju.

Informację o podpisie, złożonym przez szefa państwa pod ustawą, przekazały w środę po południu jego służby prasowe. Przeciwko ustawie protestują Ukraińcy z zachodu kraju, posługujący się na co dzień językiem ukraińskim. Uważają oni, że ustawa ta wynarodowi Ukrainę i zbliży ją kulturowo do Rosji.

Źródło: Pap/interia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X