Chorągwie „galicyjskie” pod Grunwaldem

Chorągwie „galicyjskie” pod Grunwaldem

18 kwietnia w Narodowej Galerii Obrazów we Lwowie odbyła się prezentacja fragmentu wielkiego obrazu „Chorągwie „galicyjskie” w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku”. Autorem dzieła jest Artur Orłonow, 39-letni batalista z Kijowa, który przygotowuje panoramy o tematyce historii Ukrainy, a również udziału Ukraińców w wielkich wydarzeniach.

 

„Inicjatorem powstania obrazu jest Fundacja Charytatywna „Wschód-Zachód”, – powiedział jej prezes Wołodymyr Zubanow, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. „Niestety, za czasów sowieckich w podręcznikach szkolnych była tylko wzmianka o bitwie pod Grunwaldem, – zaznaczył Jarosław Kęndzior, deputowany Rady. – Więcej dowiedziałem się później z opisów polskiego kronikarza Jana Długosza. 

Fot. Konstanty Czawaga

Przykro jest, że z braku wiedzy oraz z różnych powodów politycznych nie obchodzono na Ukrainie 600-lecia tego wydarzenia historycznego”.

Podczas tej akcji prezentowano też książki o bitwie pod Grunwaldem, a w Pałacu Potockich przeprowadzono konferencję naukową pod tytułem „Bitwa narodów i udział w niej chorągwi ukraińskich”. Większość historyków i malarzy oraz badaczy sztuki wątpi, że dzieło Orłonowa będzie konkurencją dla Jana Matejki. Lwowscy naukowcy zauważyli, że na razie te obrazy mogą służyć raczej jako ilustracje do książek.

Konstanty Czawaga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X