Chorągwie „galicyjskie” pod Grunwaldem

Chorągwie „galicyjskie” pod Grunwaldem

18 kwietnia w Narodowej Galerii Obrazów we Lwowie odbyła się prezentacja fragmentu wielkiego obrazu „Chorągwie „galicyjskie” w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku”. Autorem dzieła jest Artur Orłonow, 39-letni batalista z Kijowa, który przygotowuje panoramy o tematyce historii Ukrainy, a również udziału Ukraińców w wielkich wydarzeniach.

 

„Inicjatorem powstania obrazu jest Fundacja Charytatywna „Wschód-Zachód”, – powiedział jej prezes Wołodymyr Zubanow, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. „Niestety, za czasów sowieckich w podręcznikach szkolnych była tylko wzmianka o bitwie pod Grunwaldem, – zaznaczył Jarosław Kęndzior, deputowany Rady. – Więcej dowiedziałem się później z opisów polskiego kronikarza Jana Długosza. 

Fot. Konstanty Czawaga

Przykro jest, że z braku wiedzy oraz z różnych powodów politycznych nie obchodzono na Ukrainie 600-lecia tego wydarzenia historycznego”.

Podczas tej akcji prezentowano też książki o bitwie pod Grunwaldem, a w Pałacu Potockich przeprowadzono konferencję naukową pod tytułem „Bitwa narodów i udział w niej chorągwi ukraińskich”. Większość historyków i malarzy oraz badaczy sztuki wątpi, że dzieło Orłonowa będzie konkurencją dla Jana Matejki. Lwowscy naukowcy zauważyli, że na razie te obrazy mogą służyć raczej jako ilustracje do książek.

Konstanty Czawaga

X