bp Jan Purwiński odszedł do Domu Ojca źródło: vaticannews.va

bp Jan Purwiński odszedł do Domu Ojca

W Żytomierzu na Ukrainie zmarł w wieku 86 lat biskup Jan Purwiński. Należał on do niewielkiej grupy kapłanów pracujących duszpastersko na terenach Związku Radzieckiego, a po jego upadku odbudowujących struktury kościelne na Ukrainie w latach dziewięćdziesiątych XX wieku.

Biskup Jan Purwiński był pierwszym ordynariuszem diecezji kijowsko-żytomierskiej, jaka w obecnej formie powstała w 1998 roku. Urodził się na Łotwie 19 listopada 1934 roku. Pochodził z polskiej rodziny, jaka zamieszkiwała dawne Inflanty. W roku 1956 wstąpił do seminarium duchownego w Rydze, a święcenia kapłańskie przyjął w 1961 roku. Pracował duszpastersko na Łotwie do 1977 roku, kiedy to na prośbę kardynała Juliana Vaivodsa przybył do Żytomierza, aby przy obecnej katedrze św. Zofii wspomóc wówczas schorowanego ks. Stanisława Szczyptę. Od tego czasu pracował duszpastersko na terenie centralnej Ukrainy, wychodząc często poza granice swoich parafii, aby w prywatnych domach chrzcić dzieci, udzielać ślubów i odprawiać katolickie pogrzeby. Był wielokrotnie przesłuchiwany przez radziecki aparat bezpieczeństwa i zastraszany.

W roku 1981 został przez Stolicę Apostolską mianowany wikariuszem biskupim Ukrainy i Mołdawii, a w 1991 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go biskupem żytomierskim. Siedem lat późnej został pierwszym ordynariuszem nowopowstałej diecezji kijowsko-żytomierskiej. W trakcie jego posługi biskupiej zbudowano i otwarto na terenie podległej mu diecezji ponad 170 kościołów oraz utworzono seminarium duchowne w Worzelu koło Kijowa.

W 2011 roku Ojciec Święty przyjął jego rezygnację z urzędu ordynariusza, ze względu na wiek. Nieco ponad miesiąc temu, 4 marca w Żytomierzu biskup Purwiński obchodził trzydziestą rocznicę konsekracji biskupiej.

Biskup Jan Purwiński w Wielkim Tygodniu trafił do żytomierskiego szpitala zarażony covidem. Zmarł 6 kwietnia 2021 r. o godz. 2 w nocy. Odszedł w jubileuszowym roku 700-lecia istnienia diecezji kijowskiej.

Mariusz Krawiec SSP – Ukraina, vaticannews.va

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X