Bliżej Polski przez radio i telewizję

Bliżej Polski przez radio i telewizję

Kontakt z językiem polskim i polską kulturą często nie jest dostępny w dostatecznym stopniu dla Polaków z Ukrainy, Rosji i Białorusi. Gdy kresowa młodzież trafia do Polski na kolonie czy na studia, często okazuje się nieprzygotowana na polską rzeczywistość.

Integracja w polskie społeczeństwo potrzebuje dłuższego czasu by być na czasie w kontaktach z polskimi rówieśnikami – wiedząc, kto to Piasek czy Natasza Urbańska, dokąd Polacy jeżdżą na wakacje, ile kosztuje litr benzyny w Rzeszowie. Poniżej opowiemy jak, mieszkając np. na Ukrainie można bez problemu słuchać popularnej polskiej radiostacji, za darmo oglądać TVP1 czy TVN i tanio dzwonić do koleżanki z Warszawy.

 

Radio
Wielkie zdziwienie na ulicach Winnicy wywołuje samochód, z głośników którego leci RMF FM czy Polskie Radio 3. A przecież zrealizowanie tego pomysłu wcale nie potrzebuje drogiego sprzętu czy superszybkiego internetu bezprzewodowego. Wystarczy mieć komórkę z wykupionym pakietem danych (300 megabajtów w zupełności wystarcza) i za 30 hrywien miesięcznie słuchać tysiąca polskich stacji, mieszkając… na Krymie. Oczywiście, że ze zwykłego komputera jest to dużo prostsze, ale opiszemy jak to zrobić i z komórki.

Po pierwsze – zamawiamy u operatora Life czy Kyivstar pakiet danych, po drugie – sprawdzamy jaki system operacyjny mamy: Android czy Symbian, ładujemy odpowiedni program do komórki: na przykład TuneIn Radio, ustawiamy pasmo odbioru na najniższe 48 Kb i rozkoszujemy się listą Hop-bęc Marcina Jędrycha ku zazdrości kolegów! Przy okazji powiem, że dużo Ukraińców chwaliło muzykę z polskich stacji radiowych za to… że nie ma w niej rosyjskiej „popsy”. Przy okazji, można posłuchać i radia z Etiopii – Internet daje taką możliwość.

 

Fot. transaktor.com

Telewizja
Temat polskiej telewizji poruszaliśmy już niejednokrotnie. Kresowiakom często nie wystarcza TVP Polonia, chcą mieć dostęp i popularnych programów z Polski, jak „Kocham cię, Polsko!” czy serialu RODZINA.PL. Szczęściarze z województwa lwowskiego czy wołyńskiego, mieszkając przy granicy, mogą oglądać polską telewizję przez zwykłą antenę telewizyjną, ale co może zrobić na przykład ich kolega z Kamieńca?

Jeszcze rok temu, nie mógł nawet kupić odbiornika cyfrowego telewizji satelitarnej Polsatu czy TVN bez polskiego dowodu osobistego. Ale niedawno pojawiła się w Polsce tak zwana „Telewizja na Kartę”. Nie ukrywając, że to jedna z ofert cyfrowej telewizji N, możemy powiedzieć że za kwotę rzędu 400 hrywien (za odbiornik bez HDMI) i 800 hrywien (z cyfrowym łączem wysokiej rozdzielczości HDMI) można w każdym polskim sklepie RTV kupić odbiornik, który przez 3 miesiące oferuje prawie wszystkie dostępne w Polsce popularne stacje telewizyjne, a po tych trzech miesiącach – jak nie chcemy płacić 20 zł (55 hrywien) przelewem przez Internet, to i tak możemy w jakości HD oglądać TVP1, TVP2, TVN, TVN7, TV Puls oraz parę innych stacji z Polski.

Może mi ktoś zarzucić, że to reklama, ale to sprawy nie zmienia. Podczas mistrzostw EURO-2012 wielu Ukraińców nie mogło zobaczyć niektórych meczów przez to, że były emitowane w prywatnej telewizji Inter. A TVP1 udostępniała owe mecze w jakości, o której nawet nie można było marzyć.

„Telewizja na Kartę” nadaje z Hotbirda. Na „talerz” 90 cm można bez problemu ją oglądać od Lwowa do Kijowa, dla Charkowa już potrzebna jest antena, o średnicy 120cm, ale to też nie jest problem.

Może w przyszłości zjawią się inne propozycje na przykład od Polsatu. Mamy nadzieję że to sprawi, iż poszerzy się oferta programowa. Nie zapominajmy również, że w większości sieci kablowych jest dostępna TVP Polonia i TVP Kultura. Pierwsza informuje o bieżącym życiu Polaków za granicą, a druga często emituje nowe polskie filmy. Można również prosić operatora kablówki, by włączył do oferty inną telewizję z Polski.

 

Fot. alaev.org

Tanie połączenia do Polski
Oczywiście od razu wpada na myśl połączenie przez Skype. Ten program jest bezkonkurencyjny, przez to, że absolutnie darmowy. Z każdego komputera możemy połączyć się ze znajomym z Polski, nie dość, że go słyszymy ale możemy go nawet zobaczyć (jeżeli oczywiście on na to się zgodzi). Ale często musimy pilnie zadzwonić, na przykład z ulicy albo będąc w podróży. Tutaj też mamy kilka rozwiązań.

Możemy zainstalować ten sam Skype na komórkę. Sprawdzono na wszystkich komórkach z systemem Android i na tych nowszych z Symbianem. Jakość połączeń na Ukrainie jest dość słaba, ale dla głosowych połączeń wystarczająca.
Można również wybrać jedną z ofert operatorów sieci komórkowych: Kyivstar proponuje połączenia do Polski za 2 hrywny za minutę przy abonamencie 6 hrywien miesięcznie, podobna oferta jest i w Life. Przy dzwonieniu z Kyivstar trzeba do polskiego numeru dodawać -015.

Zaproponowaliśmy Państwu kilka opcji, sprawdzonych przez nas osobiście. My już od dłuższego czasu oglądamy i polską telewizję, i słuchamy w domu polskiego radia. „Z daleka lepiej widać” – tak można ująć korzyść z tego doświadczenia. Już dawno minęły czasy, gdy po kryjomu słuchano Wolnej Europy. Każdy może słuchać i oglądać co chce, warto również czasami przyjrzeć się temu, co interesuje mieszkańców Polski. Miłego oglądania i słuchania!

Jerzy Wójcicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X