„Biała Gorączka” Hugo-Badera na Ukrainie

„Biała Gorączka” Hugo-Badera na Ukrainie

12 marca br. we Lwowie, o godz. 18:00, w księgarni „Je” (przy ul. Swobody, 7) odbędzie się prezentacja ukraińskiego wydania książki Jacka Hugo-Badera pt. „Biała Gorączka”. Prócz autora, w spotkaniu weźmie udział ukraiński poeta i krytyk literacki Ostap Slywynski, który przełożył książkę na język ukraiński.

 

„Biała Gorączka” – to zbiór reportaży ze świata marginesu społecznego byłego Związku Radzieckiego. Autor spaceruje przez Moskwę, azjatycką część Rosji, przez Donbas, Krym, Naddniestrze, nurkując na same dno ludzkiej egzystencji. Z żywych dialogów czytelnik poznaje nie tylko specyfikę życia ludzi należących do marginesu społecznego, ale też ich poglądy.

 

Wyłania się pytanie: Czego warta jest tzw. potęga państwa, jeśli wśród jego obywateli jest tak wielu nędzników?

„Jest to opis postsowieckiej rzeczywistości w perspektywy osoby z zachodu – człowieka zdolnego pojąć to wszystko ponieważ sam już coś podobnego doświadczył, np.: komunizm. Jest to opowieść o Rosji, której Rosjanie wolą nie znać” – komentuje Hugo-Bader.

 

Organizatorzy: Wydawnictwo „Tempora” i księgarnia „Je”, przy wsparciu Polskiego Instytutu w Kijowie.

Wstęp wolny

Podobne spotkania odbędą się też:

13 marca w Kijowie, w księgarni „Je” przy ul. Lysenka, 3 o 18:00

14 marca w Doniecku, w Donieckiej Dziecięcej Bibliotece Obwodowej im. S. Kirowa przy ul. Artema, 84 o 16:00

 

Info:

Jacek Hugo-Bader (ur. 1957) – polski dziennikarz, reportażysta, pedagog z wykształcenia. Od 1990 r. pracuje w „Gazecie Wyborczej”. Jest autorem zbiorów reportaży: „W rajskiej dolinie wśród zielska” (2002), „Biała Gorączka” (2009) i „Dzienniki kołymskie” (2011). Hugo-Bader jest dwukrotnym laureatem nagrody „Grand Press” (1999, 2003). Za książkę „Biała Gorączka”, w 2010 r. został uhonorowany „Bursztynowym motylem”.

Wywiad z autorem: http://tyzhden.ua/Culture/43125

Fragment książki: http://issuu.com/yuribara/docs/b_g?mode=window&;viewMode=doublePage

Polski Instytut w Kijowie
www.polinst.kiev.ua

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X