Będzie wsparcie dla studiującej młodzieży polonijnej!

Będzie wsparcie dla studiującej młodzieży polonijnej!

Od 22 sierpnia 2012 r. każdy dzień w Fundacji SEMPER POLONIA rozpoczynaliśmy od wertowania strony internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Według terminarza rozpisanego w lipcu br. konkursu na organizację wsparcia finansowego dla młodzieży polonijnej studiującej za granicą tego dnia miały być ogłoszone jego wyniki.

W międzyczasie prowadziliśmy korespondencję z MSZ i uzupełnialiśmy błędy formalne we wniosku konkursowym. Większość dotychczasowych naszych beneficjentów, dla których stypendia otrzymywane od Fundacji stanowiły istotną część ich budżetu studenckiego, zaczęła już wątpić że otrzymają jakąkolwiek pomoc.

 

Z kolei urzędnicy Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ w rozmowach telefonicznych prosili byśmy uzbroili się w cierpliwość. 2 października 2012 r. otrzymaliśmy telefon z Ukrainy z gratulacjami, że Fundacja SEMPER POLONIA wygrała konkurs Ministerstwa Spraw Zagranicznych dotyczący organizacji wsparcia finansowego dla młodzieży polonijnej studiującej za granicą. W pierwszej chwili uznaliśmy to za „kaczkę dziennikarską”, ale ta informacja uzupełniona była dopiskiem, iż pochodzi z MSZ. Nadal jednak nie było oficjalnego komunikatu.

10 października w godzinach popołudniowych na stronach internetowych MSZ ukazała się długo oczekiwana wiadomość: „Ministerstwo Spraw Zagranicznych uprzejmie informuje, że w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą – organizacja programu wsparcia finansowego dla młodzieży polonijnej studiującej za granicą”, mającego na celu wyłonienie najlepszego podmiotu, który zorganizuje program realizując priorytety I i II z obszaru edukacji oraz wspierania potencjału intelektualnego w dziedzinie współpracy z Polonią i Polakami za granicą odpowiadające założeniom „Planu współpracy z Polonią i Polakami za granicą w 2012 r.”, wpłynął jeden wniosek, który został oceniony pozytywnie pod względem formalnym i merytorycznym. W wyniku rozstrzygnięcia Konkursu dotację w kwocie 1 912 809 zł otrzymuje wniosek Fundacji SEMPER POLONIA „Organizacja programu wsparcia finansowego dla młodzieży polonijnej studiującej za granicą”.

Cieszymy się, że nie zawiedziemy naszych dotychczasowych stypendystów. Z chwilą podpisania umowy natychmiast zaczniemy procedurę podpisywania umów i wypłatę pomocy finansowej. Liczymy również na pomoc logistyczną i wsparcie Konsulatów RP oraz klubów stypendystów, by realizacja programu przebiegła sprawnie i bez zakłóceń. Czasu na całą procedurę rozliczenia programu zostało do końca 2012 r. naprawdę niewiele.

Marek Hauszyld
Prezes Zarządu Fundacji SEMPER POLONIA

Fundacja SEMPER POLONIA będzie sukcesywnie informowała na swoich stronach internetowych o terminach realizacji wsparcia.

 

www.semperpolonia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X