Babka wielkanocna klasztorna

Babka wielkanocna klasztorna

Składniki: 1 l mleka, 2,5 kg mąki, 12 dag drożdży, 10 żółtek, 5 całych jajek, 0,5 kg cukru, 0,5 kg masła, pół łyżeczki otartej gałki muszkatołowej, łyżka otartej skórki z cytryny, szczypta szafranu, kieliszek spirytusu, łyżeczka soli, 12 dag rodzynek sułtańskich, 6 dag posiekanej skórki pomarańczowej.

Przygotowanie: Rozpuszczamy szafran w spirytusie. Jaja ostrożnie rozbijamy nożem na pół i oddzielamy żółtka od białek. Żółtka ucieramy z cukrem na puszystą masę przy pomocy kuli do ucierania. Z białek ubijamy pianę przy pomocy miksera (powinna być sztywna i błyszcząca).

Mleko zagotowujemy z łyżką cukru i ostudzamy. Do ciepłego mleka dodajemy 0,5 kg mąki, pokruszone drożdże i ucieramy na gładką masę. Odstawiamy ciasto w ciepłym miejscu do podrośnięcia. Później dodajemy do ciasta resztę mąki, spirytus, masę z żółtek i białek. Ciasto wyrabiamy dokładnie, aż będzie odstawało od ręki. Później należy roztopić masło, sklarować i po woli wlewać do wyrabianego ciasta. Jeszcze przez chwilę wyrabiamy ciasto, wsypując bakalie. Odstawiamy do wyrośnięcia. Foremki na babki smarujemy masłem, posypujemy mąką i do każdej układamy ciasto (na jedną trzecią wysokości). Odstawiamy do wyrośnięcia. UWAGA: Pomieszczenie, w którym przyrządzamy babkę, powinno być ciepłe i nie narażone na przeciąg.

Babki pieczemy w piekarniku o temperaturze 180 stopni Celsjusza, ok. godziny. UWAGA: Nie wolno wietrzyć piekarnika, tzn. często zaglądać do wypieku. Po wyciągnięciu babki z piekarnika i ostudzeniu, możemy posypać babki cukrem pudrem, czy też polać czekoladą lub lukrem pomadkowym i udekorować bakaliami.

Przepis z książki „Benedyktyńskie smaki i smaczki. sekrety kuchni opactwa w Tyńcu”, Teresa Kokocińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X