Arka 2019. Dzień Żydowski

Kolejny dzień na Arce – Dzień Żydowski rozpoczął się wspólnym śniadaniem z daniami kuchni żydowskiej – macą (chleb przaśny) i hummusem (pasta do smarowania z przetartych nasion ciecierzycy).

Na stołach ustawiono flagi Izraela. Obok talerzy leżały karteczki z napisami „Dzień dobry”, „Smacznego”, „Miłego dnia” w językach ukraińskim i hebrajskim. Przedstawiciele męskiego gatunku otrzymali kipę, czyli jarmułkę (nakrycie głowy noszone przez Żydów).

Prof. Igor Szczupak, dyrektor Ukraińskiego Instytutu Badań nad Holokaustem „Tkuma” poprowadził wykład-dyskusję „Żydzi na etnograficznej mapie świata”. Natomiast dr Jegor Wradij, zastępca dyrektora „Tkuma” opowiedział o sprawiedliwych wśród narodów świata na przykładzie Jana Chodorowskiego. Także miał miejsce wykład „Holokaust w żydowskiej historii i świadomości” Witalija Nachmanowycza z Muzeum Historii w Kijowie.

Podczas wykładów i dyskusji szukano pozytywnych momentów w trudnej historii żydowskiego, krymskotatarskiego, polskiego i ukraińskiego narodów.

– Naszym moralnym hasłem jest to, że obcego bólu nie istnieje. Ból każdego narodu jest bólem każdego z nas. Dlatego powinniśmy się zrozumieć nawzajem, żeby normalnie wspólnie żyć – podsumował prof. Igor Szczupak.

W drugiej części uczestnicy Arki rysowali obrazki z symbolami kultury żydowskiej oraz wysłuchali lekcje o mitach i prawdiwych faktach z kultury żydowskiej, przygotowanych przez młodzież z grupy żydowskiej.

Na kolacje wszyscy zgromadzili się przy jednym stole, aby zobaczyć jak wygląda świętowanie szabatu. W tym roku dzień Żydowski był w niedzielę, więc uczesnikom Arki pokazano jak wygląda to święto.

Wieczór zakończyły gry integracyjne oraz tańce narodowe przy wspólnym ognisku.

Eugeniusz Sało

Fot. Karina Wysoczańska

{gallery}gallery/2019/arka_2019_dzien_zydowski{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X