Arka 2015. Dzień Żydowski

Wspólną modlitwą przed śniadaniem rozpoczął się Dzień Żydowski.

Korytarze i sale udekorowano niebiesko-białymi balonikami oraz flagami narodowymi Izraela.

Profesor Aaron Weiss podzielił się swoimi wspomnieniami o współistnieniu Żydów, Ukraińców i Polaków podczas II wojny światowej w Galicji Wschodniej. Przypomnijmy, że Aaron Weiss został uratowany przez sąsiadkę-Polkę w czasie pogromów żydowskich w Borysławiu.

Prof. Igor Szczupak, dyrektor Ukraińskiego Instytutu Badań nad Holokaustem „Tkuma” poprowadził wykład-dyskusję „Jaką będzie przeszłość? Od historii pokoju i wojny do współczesnej wojny o historię”. Był również moderatorem okrągłego stołu „Judaizm, chrześcijaństwo, islam: różne religię – wspólne wartości”. Wszyscy się zgodzili z wnioskiem, że te trzy najstarsze religie łączy miłość do Boga i bliźniego.

{gallery}gallery/2015/arka_zyd{/gallery}

O historiach ratowania Żydów przez osoby narodowości Polskiej, Ukraińskiej i Niemieckiej opowiedziała Switłana Piddubna. W ten sposób został omówiony temat kwestii przyznawania tytułu „Sprawiedliwi wsród narodów świata”.

Po południu młodzież miała okazję nauczyć się gotowania tradycyjnych potraw żydowskich, a także lepienia drobnych rzeźb w technice bioplastyku. Wspólnie przygotowali szabat i w piątkowy wieczór odświętnie ubrani uczestnicy „Arki” zgromadzili się przy jednym stole, by poznać kolejną tradycję żydowskich kolegów.

Wieczór zakończyły gry integracyjne oraz ognisko.

Eugeniusz Sało

{youtube}9xvzOeztFts{/youtube}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X