Arka 2015. Dzień Krymskotatarski

Poranna pobudka przez bębnienie w bęben i śpiewy ludowe rozpoczęła Dzień Krymskotatarski podczas X Jubileuszowej Arki.

Na korytarzach i w salach domu rekolekcyjnego Ławry Uniowskiej pojawiły się niebieskie flagi z tamgą. Na drzwiach wisiały karteczki z napisem „dzień dobry” w języku krymskotatarskim, a na stołach narodowe potrawy.

Etnograf Ulwije Abłajewa opowiedziała młodzieży o tradycjach Krymskich Tatarów. Ciekawostką jest to, że Krymscy Tatarzy nazywają siebie również „Kyrymły” czyli „mieszkańcy Krymu”. Ernes Mambetow wygłosił lekcję-prezentację pt. „Islam i Krymscy Tatarzy”.

Natomiast Alim Alijew poprowadził wykład pt. „Misje trzech pokoleń Krymskich Tatarów – od deportacji do okupacji”.

– Krymscy Tatarzy pomimo wyzwań czasu starają się nie być złymi, a robić korzystne rzeczy. Dlatego że wiemy, co to znaczy walczyć o swoje prawa, o swoją ziemię. I ta walka wychowuje w nas ducha wolności. To są właśnie te wartości, które mają narodowości reprezentowane podczas Arki – zaznaczył Alim Alijew.

Po południu młodzież uczestniczyła w warsztatach z rysowania ornamentów henną, a także uczyła się robić tradycyjne krymskotatarskie potrawy.

{gallery}gallery/2015/arka_tat{/gallery}

Wieczorem wszyscy wspólnie obejrzeli pierwszy krymskotatarski film fabularny „Hajtarma” (tłum. „Powrót”). Film opowiada historię stalinowskiej deportacji Krymskich Tatarów w maju 1944 roku. Głownym bohaterem jest pilot Ahmet-Hana Sułtan, narodowy bohater Krymskich Tatarów. Film otrzymał wiele nagród, a został sfilmowany przez telewizję ATR, która po aneksji Krymu przez Rosję została zamknięta.

– Wszyscy powinni wyznać, że okupacja Krymu jest naruszeniem międzynarodowego prawa. Musimy pamiętać o tych ludziach, którzy tam pozostali i nadal są mentalną cześcią Ukrainy. W różnych środowiskach trzeba mówić o sytuacji na Krymie – podsumował Alim Alijew, przewodniczący „Krym SOS”.

Eugeniusz Sało

{youtube}3SHPIDZnMFA{/youtube}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X