Archidiecezjalne dożynki w Krysowicach

We wsi Krysowice w obwodzie lwowskim odbyły się archidiecezjalne dożynki. Na placu kościelnym przy sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej zgromadzili się parafianie z całego dekanatu mościskiego, aby podziękować Panu Bogu za zebrane plony ziemi.

Mszy św. dożynkowej przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. W homilii metropolita podkreślił, że biblijny opis stworzenia świata przypomina nam, że z ręki Boga otrzymaliśmy wieloraki dar. – Dzisiejsza uroczystość to nic innego jak dziękczynienie za potrójny Boży dar – ziemię, wodę, człowieka – zaznaczył abp Mokrzycki.

{youtube}l-v1uWDAuTA{/youtube}

Przedstawiciele wspólnot parafialnych z Krysowic, Strzelczysk, Czyszek, Pnikuta, Mościsk, Sądowej Wiszni, Trzcieńca, Myślatycz, Złotkowic złożyli przed ołtarzem koszyki z chlebem, owocami i warzywami. Przyniesione plony ziemi pobłogosławił abp Mieczysław Mokrzycki.

Wszystkich zebranych przywitał nowy proboszcz parafii w Krysowicach ks. Andrzej Draws, który do niedawna był proboszczem w Trzcieńcu.

Katarzyna Sołek, pełniąca obowiązki konsula generalnego RP we Lwowie przywitała pielgrzymów przybyłych z całego rejonu mościskiego. – Dożynki to czas podziękowań Panu Bogu za plony i podziękowań człowiekowi za trud. To również czas refleksji nad tym, co znaczy solidarność i wspólna praca, bo tego dożynkowego chleba nie byłoby bez wspólnego trudu – powiedziała konsul.

Danuta Strogan, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej w Krysowicach podkreśliła, że tradycyjnie mieszkańcy wioski goszczą parafian z całego dekanatu mościskiego. – Każdego roku organizujemy dożynki w naszej parafii. Zachęcamy młodzież, dzieci i dorosłych do udziału. Wszyscy się angażują. Rolnicy przywożą z pól dary ziemi. A więc mamy za co dziękować Panu Bogu – zaznaczyła.

Po nabożeństwie zaprezentowano część muzyczno-artystyczną. Wystąpiły zespoły z Krysowic, Czyszek, Strzelczysk, Lipnik, Pnikuta.

– Cieszymy się zawsze obecnością różnych zespołów, które prezentują swój dorobek artystyczny i śpiewają z nami. My wymyślamy teksty piosenek o dożynkach – powiedziała Danuta Leusz z Koła Gospodyń Wiejskich w Krysowicach.

W czasie występów mieszkańcy i goście mogli spróbować pysznych przekąsek i napojów. Wszystkie zebrane koszty zostały przekazane na remont sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Krysowicach.

Eugeniusz Sało

Fot. Eugeniusz Sało
{gallery}gallery/2019/dozynki_krysowice_salo{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X