Andrzej Duda w Krynicy: Europa niebezpiecznie marginalizuje temat wojny na Ukrainie

– Kryzys strefy euro, imigracja, a także konflikt na Ukrainie to obecnie główne problemy Europy – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia XXV Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Prezydent Polski ocenił, że problemami ostatnich lat, dotykającymi Europę są: kryzys strefy euro, m.in. w Grecji, „nabrzmiewający” problem imigracji, a także „w ostatnim czasie marginalizowana z naszego punktu widzenia i Europy Środkowo-Wschodniej” wojna na Ukrainie, rosyjska agresja na ten kraj.

– Zawarte porozumienie mińskie przyniosło pewne pozytywne skutki, w istotnym stopniu ograniczyło konflikt, ale nie zakończyło go. A chciałbym to mocno zaakcentować – dla mnie, biorąc pod uwagę przyszłość i konieczność uniknięcia niebezpiecznych precedensów, musi zakończyć się trwałym pokojem, a nie zamrożeniem konfliktu – zaznaczył Andrzej Duda.

W jego ocenie, w ostatnim czasie można mieć wątpliwości co do jedności europejskiej. „Jeśli weźmiemy pod uwagę, że zostaje zawarta umowa dotycząca budowy Nord Stream II zupełnie pomijająca polskie interesy, to należy sobie to pytanie o jedność w sposób bardzo poważny zadać” – mówił polski prezydent.

– Widzę wielki potencjał w Unii Europejskiej – także poprzez rozszerzanie, ale musimy wrócić do korzeni. To powinna być unia suwerennych państw narodowych, unią partnerską. (…) Dla mnie to jest kwestia najistotniejsza i działanie na zasadzie: nic o nas bez nas – zakończył Andrzej Duda.

Forum Ekonomiczne w Krynicy jest największym i najważniejszym spotkaniem liderów świata polityki, biznesu i kultury w Europie Środkowo-Wschodniej. Hasłem tegorocznego Forum jest „Jak zbudować silną Europę? Strategie dla przyszłości”. Jednym z głównych tematów forum będzie sytuacja na Ukrainie.

Źródło: ES/polradio.pl/ wpolityce.pl

{youtube}TSbt6otODzk{/youtube}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X