Andrzej Duda i Angela Merkel o USA, UE i Ukrainie

– Nie ma fundamentalnych różnic między Polską i Niemcami w kwestiach relacji transatlantyckich, przyszłości UE i konfliktu na Ukrainie – powiedział po wtorkowym spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy i kanclerz Angeli Merkel, prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Poinformował, że rozmowa dotyczyła także konfliktu na Ukrainie, perspektyw jego rozwiązania, stosunku Polski do polityki ukraińskiej, stanu kontaktów sygnatariuszy porozumień mińskich. „Pani kanclerz także mówiła o swoich rozmowach ostatnich z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Informowała o ich przebiegu pana prezydenta” – powiedział Szczerski.

Jak podkreślił, podczas rozmowy Dudy i Merkel wymienili się opiniami, w jaki sposób może kształtować się nowa polityka amerykańska względem Ukrainy i Rosji oraz ewentualnych korekt. „W jaki sposób też tę rozmowę z partnerem amerykańskim prowadzić właśnie w tym kierunku, żeby utrzymać tę główną linię, jaka jest dzisiaj nasza wspólna, pod którą podpisują się zarówno Polska jak i Niemcy wobec Ukrainy” – poinformował minister.

Według Szczerskiego, zarówno prezydent jak i kanclerz ocenili się, że „nie może być zgody na trwałe usankcjonowanie agresji wobec suwerennego państwa”. „Nie może być zgody na to, żeby sytuacja przeszła do poziomu normalnych kontaktów +business as usual+, po tym, co wydarzyło się na Ukrainie, dopóki ten konflikt nie zostanie tak rozwiązany, żeby przywrócić ład międzynarodowy, oparty na prawie międzynarodowym na Ukrainie” – podkreślił.

Jak dodał Duda i Merkel wyrazili także zaniepokojenie ostatnim wydarzeniami na Ukrainie m.in. że „sytuacja zmierza raczej ku pogorszeniu niż poprawieniu procesu pokojowego”. Minister relacjonował, że oboje wyrazili troskę o to, żeby konflikt na Ukrainie zmierzał do rozwiązania, a nie pogłębienia. Szczerski zaznaczył jednak, że obecna sytuacja, w ocenie obojga rozmówców, jest „trudniejsza i bardziej skomplikowana i w kontekście globalnym, międzynarodowym, i w kontekście tego, co dzieje się bezpośrednio we wschodniej Ukrainie”.

„Ten fakt, że nie ma fundamentalnych różnic między Polską i Niemcami w ocenie tego, jak ta polityka powinna wyglądać, jest ważnym elementem polityki międzynarodowej. Berlin-Warszawa mówią w kontekście ukraińskim w sposób bardzo zbieżny” – podkreślił Szczerski.

Według prezydenckiego ministra Merkel i Duda zakończyli rozmowę przekonani o konieczności większej liczby spotkań. Jak dodał okazją do spotkania przywódców będzie zbliżająca się konferencja bezpieczeństwa w Monachium i majowy szczyt NATO w Brukseli.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X