Akcja „Polacy Rodakom” po raz 15

Akcja „Polacy Rodakom” organizowana jest przez senatora Stanisława Gogacza, który współpracuje z polskimi konsulatami i parafiami na Ukrainie oraz Białorusi.

Przedsięwzięcie ma na celu zebranie darów i następnie przygotowanie paczek bożonarodzeniowych dla rodzin polskich mieszkających za wschodnimi rubieżami Polski. W tym roku dary świąteczne zostały przekazane po raz piętnasty.

W wielu polskich miastach odbywała się zbiórka żywności, ale także książek i zabawek. Niezbędne rzeczy przynoszą osoby w różnym wieku. W tak ważnym wydarzeniu brały udział również dzieci ze szkół i przedszkoli, które na każdej paczce nakleiły kolorowe logo, aby rozweselić odbiorców. W akcję zaangażowały się różne organizacje, przede wszystkim kresowe. Akcja „Polacy Rodakom” pomaga Polakom na Wschodzie, którzy przeżywają trudną sytuację finansową. Szczególnie na Ukrainie, gdzie w pierwszej kolejności będą przekazywane tegoroczne paczki.

Z senatorem Stanisławem Gogaczem rozmawiamy o tegorocznej akcji: „W 15-tej edycji jest bardzo duże zainteresowanie zbiórką darów zarówno przez osoby prywatne, jak również firmy oraz szkoły i przedszkola. Jak do tej pory udaje się nam w każdej kolejnej edycji przygotować więcej paczek i na przykład rok temu przygotowanych zostało ponad 1900 paczek, każda ważyła 15 kg. Czyli było to razem około 30 ton żywności. Bardzo bym chciał, aby ten trend utrzymać i żeby w tym roku było ponad 2000 paczek. Jest to ważne przede wszystkim dlatego, że staramy się dostarczać dary tam, gdzie już wcześniej dotarły. Dzieci, które otrzymały paczki, są przekonane, że na następne święta też je dostaną, ale również staramy się dostarczać pakunki na całkiem nowe tereny. Najdalej paczki docierają do Izmaiłu nad Morzem Czarnym, gdzie mieszka ponad 50 polskich rodzin. Darczyńcy przynoszą słodycze, żywność. Również staramy się, aby w każdej paczce znalazł się opłatek, list z życzeniami i przynajmniej jedna książka. W tym roku zbiórka darów przeprowadzana jest w następujących miejscowościach: w Lublinie, Łukowie, Dęblinie, Puławach, Lubartowie i Krakowie. O efektach obecnej edycji Akcji będzie można powiedzieć dopiero po 13 grudnia, ale mocno wierzymy, że przygotujemy znów dużo paczek” – podkreślił senator .

W tym roku zbiórka trwała do 8 grudnia, a paczki świąteczne powinny trafić do Polaków na Wschodzie jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

Andrzej Pietruszka
Tekst ukazał się w nr 23-24 (219-220) 19 grudnia 2014 – 15 stycznia 2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X