Akademia z okazji zakończenia roku szkolnego w Tłumaczu

8 czerwiec 2018 roku na długo zostanie w pamięci dzieci i młodzieży uczących się języka polskiego w sobotniej szkole w Tłumaczu w obwodzie iwano-frankiwskim. Właśnie w tym dniu miała miejsce uroczysta akademia z okazji zakończenia pierwszego roku nauczania.

Przed licznym gronem publiczności uczniowie zaprezentowali przedstawienie słowno-muzyczne, myślą przewodnią, którego był cytat Johanna Wolfgang von Goethego „Gdzie słyszysz śpiew – tam wchodź, Tam dobre serca mają. Źli ludzie – wierz mi – Ci nigdy nie śpiewają”. Uczniowie z pełną powagą odniosły się do słów znanego poety, więc w czasie uroczystości wybrzmiały znane polskie utwory muzyczne, nie zabrakło również słowa mówionego w postaci recytacji wierszy oraz utworów tanecznych. Perełką uroczystości była melodia poloneza w wykonaniu akordeonistów.

Sobotnia szkoła w Tłumaczu powstała całkiem niedawno i niesamowitą wartością tej inicjatywy jest fakt, że uczniowie nie tylko w tak krótkim terminie opanowały podstawy języka, ale też, właśnie poprzez poezję i muzykę poznają kulturę polski i jej wybitnych przedstawicieli.

Swoją obecnością akademię zaszczycili przedstawiciele władzy miejskiej Pan Roman Kruchowski oraz Pan Ihor Mandar, a także Pan Rafał Kocot, konsul Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie, Pan Krzysztof Pawlak, przedstawiciel Fundacji „Piastun” z Opola oraz Pani Maria Osidacz, dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku, którzy przywieźli dzieciom liczne prezenty w postaci polskich książek i gier edukacyjnych, które bez wątpienia jeszcze bardziej zachęcą młodzież do poznawania kultury i języka polskiego.

– Przede wszystkim gratuluję pomysłu. To jest dla mnie potwierdzenie, że gdzie jest pomysł, gdzie są ludzie to można zrobić wiele fajnych rzeczy. Moje gratulacje kieruję do wszystkich uczniów szkoły, że po roku nauczania języka polskiego mogliście tak fantastycznie wystąpić. Już dziś zapraszam do udziału w Konkursie Wiedzy o Języku i Kulturze Polskiej „Znasz-li ten kraj”, który my, jako Konsulat organizujemy dla szkół sobotnio-niedzielnych we lwowskim okręgu konsularnym. – powiedział Pan Rafał Kocot z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

Karolina Szostak/ ckpide.eu

Obejrzyj zdjęcia: Akademia z okazji zakończenia roku szkolnego w Tłumaczu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X