Akademia „Fantasy”

Akademia „Fantasy”

Lato w pełni. Wszystkie dzieci marzą o ciekawym spędzeniu kolejnego lata. Wiele z nich ma swoje pomysły, ale większości trzeba solidnie w tym pomóc.

Dla grupy dzieci z Mościsk w tym roku piękny pobyt zorganizowała Fundacja Ekologiczna – Wychowanie i Sztuka „Elementarz” z Katowic na bazie placówki w Łutowcu, z gminy Niegowa. Do dwutygodniowego wypoczynku i ciekawych zajęć przyczyniły się: Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, oddział Katowice i Górnośląskie Stowarzyszenie Wspólnota Polska. Duszą całej kolonii była p. Malwina Maślankiewicz, a pomagały jej p. Olga i woluntariusze: panowie Wadim, Kuba, Paweł i Dawid.

Na szczęście pogoda dopisała. Dało to możliwość zwiedzenia okolic – zarówno na pieszych wędrówkach do zamków w Mirowie i Bobolicach, bo to przecież Jura Krakowsko-Częstochowska, jak i przez udział w różnych ciekawych zajęciach. Najpierw była prezentacja o heraldyce, a potem wybieranie heroldów dla dwóch drużyn, rysowanie własnych herbów i omawianie okrzyków i zawołań drużyn.

Dzieci brały też udział w grach terenowych. Do tego wzmożone przygotowania do każdej gry, pasowanie na rycerzy do obrony przed ciemnymi mocami, poszukiwanie dowodów męstwa, sprawności fizycznej, zbieranie artefaktów i dobrej zabawy. Ciekawym był spacer do Mirowa do jaskini „Stajnia”, gdzie był usytuowany tajemniczy Bank Gringotta. Tam wszystkie dzieci w „tajemniczych” warunkach zdobywały magiczną walutę (knuty, galeony i sykle). Za nie, po kilku dniach, w „bocznej uliczce” można było dokonać magicznych zakupów zupełnie realnych rzeczy. Były jeszcze inne gry terenowe.

Ciekawe były zajęcie w „Szkole magii – trwania”. Były też lekcje wspinaczki skałkowej pod nadzorem prawdziwego alpinisty i praktyczna wspinaczka na skałkę. Była nauka maskowania się i nauka o roślinach, owocach, ziołach i ich zastosowaniu w ziołolecznictwie. Z tego był quiz, wyłaniający najlepszego medyka w każdej drużynie.

Wyprawa na Bukową Górę dała możliwość zobaczyć naturalne kamienie – kalcyty i inne. Ciekawą była wycieczka do jaskini, w której były prowadzone prace archeologiczne. Dzieci zobaczyły badania nad wykopaliskami i materiałem archeologicznym. Nie zabrakło wesołych wieczorów przy ognisku, a przy tym pieczenie kiełbasek, śpiewy i gry. W jednym z wieczorów odbył się konkurs „Mam talent”.

Bardzo dużo czasu dzieci spędziły na świeżym powietrzu, opalały się, brały udział w bitwie drużyn na magiczne miecze, bitwie na wodę. Jeden słoneczny dzień dzieci spędziły na kąpielisku w Siamoszycach. Ciekawym był pobyt na ogromnym terenie piaskowni.

Taki pobyt bardzo zbliżył wszystkie dzieci. Poznawały siebie nawzajem, opowiadały o swojej szkole, miejscowości, gdzie mieszkają, wykazywały prawdziwe emocje i elementy dobrego zachowania. Kolonie wszystkim się podobały i oj, jak ciężko było się rozstawać.

W ich imieniu serdeczne „Bóg zapłać Wam za wszystko. Dziękujemy! Wykonana została wielka sprawa”.

Włodzimierz Baran
nauczyciel Szkoły Średniej nr 3
z polskim językiem nauczania
w Mościskach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X