Agape wiary i sztuki w katedrze lwowskiej

Agape wiary i sztuki w katedrze lwowskiej

12 maja w bazylice metropolitalnej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie rozpoczął się IV Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, który odbywa się pod patronatem metropolity lwowskiego arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego i Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

Podczas koncertu inauguracyjnego usłyszeliśmy pop-oratorium, a w nim kantatę „Ku Bogurodzicy” do słów ks. Mateusza Jeża oraz „Psalmy Dawida”. Muzykę napisał Zbigniew Małkowicz, a całością dyrygował maestro Edward Kuc.

 

W koncercie wziął udział zespół Lumen z Poznania ze swoim założycielem Zbigniewem Małkowiczem, soliści z Polski, lwowska orkiestra kameralna oraz połączone chóry lwowskie i młodzieżowe zespoły z archidiecezji lwowskiej. Dzieło powstało dzięki wielkiemu zaangażowaniu Edwarda Kuca i Kazimierza Micińskiego. Wśród gości był poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch z małżonką.

Zdaniem proboszcza katedry ks. prałata Jana Nikla wykonanie kantaty „Ku Bogurodzicy” może przyczynić się do tego, że oficjalna, codzienna modlitwa Kościoła będzie inaczej postrzegana. Ks. Nikiel złożył serdecznie podziękowanie wszystkim wykonawcom również Kazimierzowi Micińskiego, który prowadził koncert.

 

Dyryguje Edward Kuc (Fot. Konstanty Czawaga)Konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd powiedział, jak ważne dla zgromadzonych w katedrze Polaków są Dni Kultury Chrześcijańskiej. – Ale też myślę, że są w tym kościele goście, którzy przyszli pierwszy raz i którzy wiedzą, że tutaj jest jeden z najbardziej znaczących kościołów Rzeczypospolitej, – zauważył polski dyplomata i podkreślił, że właśnie w tej świątyni można przeżyć piękną wspaniałą ucztę. Ucztę wiary i ucztę sztuki.

Kompozytor i założyciel Zespołu Muzyki Sakralnej „Lumen” Zbigniew Małkowicz w słowie podziękowania zaznaczył, że na różne sposoby można wychwalać Pana, na różne sposoby można ewangelizować ludzi. Dziękował duchowieństwu, które docenia artystów.

Organizatorzy imprez poinformowali Kurier, że podczas Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w katedrze łacińskiej we Lwowie codziennie o godz. 19.30 będą się odbywać koncerty. W sobotę, 18 maja, odbędzie się także Festiwal Piosenki i Muzyki Religijnej „Na chwałę Boga”. Rozpocznie się o godz. 10.00. Na zakończenie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w przyszłą niedzielę, 19 maja, w bazylice metropolitalnej wystąpi Akademicki Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Będzie on śpiewał na mszy św. o godz. 13.00, po mszy odbędzie się koncert chóru.

Konstanty Czawaga


Obejrzyj wideo:
Кoncert w Katedrze Lwowskiej – Pop-Oratorium „Miłosierdzie Boże”. 2012

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X