Dwunasta edycja „Polonijnych Spotkań z Historią Najnowszą” – moja Niepodległa

-a A+

W dniach 4–12 lipca w podwarszawskim Konstancinie odbyła się już dwunasta edycja „Polonijnych Spotkań z Historią Najnowszą”, organizowana przez Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie. Tradycyjnie takie spotkania są organizowane dla nauczycieli języka polskiego i historii poza granicami Polski.

Przybyłą przeszło czterdziestoosobową grupę z różnych krajów 4 lipca powitał wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma oraz zastępca dyrektora Biura Edukacji Narodowej dr Waldemar Brenda. Koordynatorem oraz opiekunem grupy była Olga Tumińska.

W pięknym staropolskim podwarszawskim dworku uczestnicy z Ukrainy, Rosji, Białorusi, Kazachstanu, Czech, Estonii, Belgii, Francji, Włoch, Austrii, Australii, Stanów Zjednoczonych i Kanady w trakcie zajęć teoretycznych, jak i praktycznych, mieli doskonałą okazję poznać okoliczności i znaczenie odrodzenia Państwa Polskiego w 1918 roku z racji obchodów w tym roku 100-lecia odzyskania niepodległości po okresie zaborów.

Pochylając się nad rozważaniami nad biegiem życia ojców Niepodległości – Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego, można było dojść do wniosku, że mimo nieraz różnorodności ich poglądów, wszyscy jednogłośnie zabiegali o dobro i bezpieczeństwo własnego kraju. Choć w 1914 roku na terenie Europy żadne mocarstwo nie chciało odrodzenia Polski, to jednak powstała dzięki determinacji i wytrwałości Polaków.

Ważnym elementem w trakcie spotkania były wycieczki po Warszawie do miejsc związanych z odzyskaniem niepodległości w 1918 roku. Uczestnicy zwiedzili m.in. Belweder, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Katyńskie oraz Powązki Wojskowe.

Oprócz zdobytej wiedzy, każdy z uczestników otrzymał znajomość praktycznego zastosowania jej na zajęciach szkolnych poza granicami kraju. Temat niepodległości zaproponowano przedstawić w ośrodkach działalności nauczycieli polonijnych w formie organizowania wystaw plenerowych, choreografii, gier i zabaw z uczniami oraz nauczania poprzez wyświetlanie filmów związanych z tematem niepodległości.

Na zakończenie spotkań wszyscy uczestnicy wyrazili wdzięczność organizatorom za zaproszenie i za stworzenie tak niezapomnianych chwil i profesjonalizm w doborze wykładów i warsztatów oraz zapewnili, że otrzymana wiedza oraz odebrane materiały dydaktyczne znajdą zastosowanie w praktyce, a także każdy będzie oczekiwał na zaproszenie na kolejne spotkanie w przyszłym roku.

Marian Skowyra
Tekst ukazał się w nr 13 (305) 17-30 lipca 2018

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą

 

Projekt „Polska Platforma Medialna Ukraina” realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja

 

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.