Dewastacja tablicy Wojciecha Kilara

-a A+

W nocy z 27 na 28 czerwca br. nieznani sprawcy próbowali wyrwać tablicę poświęconą wybitnemu polskiemu kompozytorowi światowej sławy, lwowiakowi Wojciechowi Kilarowi.

Tablica została uroczyście odsłonięta 12 października 2014 roku na kamienicy, w której rodzina Kilarów mieszkała we Lwowie przy dawnej ul. Sapiehy 89 (ob. Bandery). Ówczesna uroczystość odbyła się w niespełna rok po śmierci kompozytora. Była zorganizowana przez Konsulat Generalny RP we Lwowie przy udziale władz woj. śląskiego i miasta Katowice. Wzięli też w niej udział przedstawiciele władz Lwowa i polskiej społeczności miasta. W taki sposób uczczono tego wspaniałego, skromnego człowieka, wybitnego Polaka, światowej sławy kompozytora, twórcy muzyki do ponad 150 filmów.

fot. Krzysztof Szymański

Czy była to prowokacja, czy w przededniu święta Konstytucji Ukrainy ten polski akcent był komuś nie w smak ? A może zwyczajnie komuś zabrakło na wódkę? Tablica była odlana z metalu, do tego próba zdjęcia została dokonana w sposób mało profesjonalny. Śledztwo trwa. O jego wynikach będziemy informować.

Krzysztof Szymański

PS W dniu 29 czerwca br. na prośbę Konsulatu polskiego we Lwowie tablica została zdjęta i zabezpieczona.

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.