Kościół w Sewastopolu zwrócono katolikom

-a A+

Po latach starań kościół pw. św. Klemensa w Sewastopolu został zwrócony katolikom. Wcześniej władze ukraińskie przez lata nie chciały się na to zgodzić.

Władze zajmowanego przez Rosję Sewastopola na Krymie przekazały lokalnej społeczności rzymskokatolickiej budynek zbudowanego w 1911 roku kościoła pw. św. Klemensa. Wcześniej świątynia była wykorzystywana jako kino dla dzieci pod nazwą „Drużba”.

Budynek kościoła przekazano na własność rzymskokatolickiej parafii św. Klemensa w Sewastopolu na mocy dekretu p.o. dyrektora departamentu własności nieruchomości i ziemi.

W 1937 władze sowieckie zamknęły kościół, a budynek został przeznaczony na podstację transformatorową. W 1948 roku dawny kościół przebudowano na kino dla dzieci „Drużba”, na 300 miejsc. Od 1998 roku lokalna społeczność katolicka oraz różni działacze społeczni i religijni zwracali się do władz miasta o zwrot świątyni na potrzeby religijne. Samo kino zostało zamknięte w 2006 roku. Dziesięć lat później budynek uznano za obiekt dziedzictwa kulturowego. W tym czasie, pomimo starań, władze nie chciały przystać na prośby wiernych. Teraz, po latach starań, kościół został oddany katolikom.

źródło: Risu.org.ua / Kresy.pl

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.