Pożar w zabytkowej willi w lecznicy w Kosowie

-a A+

Pożar częściowo strawił zabytkowy „Domek Mazurski” wchodzący w zespół zabudowy dawnego Zakładu Przyrodoleczniczego doktora Apolinarego Tarnawskiego we wsi Smodna nieopodal Kosowa na Pokuciu.

22 października o godzinie 17:32 na numer alarmowy ukraińskiej Państwowej Służby Ratowniczej Ukrainy zatelefonowano z informacją, że na terenie Sanatorium „Kosów” płonie jeden z budynków. Drewniana willa, częściowo oszalowana deskami, wyróżniała się krytą zewnętrzną klatką schodową oświetlaną rzędem kwadratowych okienek, umieszczonych schodkowo. Przez doktora Tarnawskiego została nazwana „Domkiem Mazurskim”. Strażacy ugasili pożar, który zniszczył piętro i poddasze.

Akcja gaszenia pożaru. Materiały prasowe Departamentu Państwowej Służby Ratowniczej Ukrainy w obwodzie iwanofrankiwskim. Fot. Wasyl Kowaluk.

 

Oficjalną przyczyną pożaru ogłoszono zwarcie instalacji elektrycznej.

W związku z tym incydentem warto wspomnieć, że w czerwcu tego roku decyzją Ministerstwa Ochrony Zdrowia Ukrainy został wyburzony murowany budynek „Łazienek”. Zabytek już od wielu lat był w opłakanym stanie i zdaniem pracowników ministerstwa stwarzał zagrożenie dla bezpieczeństwa dzieci przebywających na kuracji w sanatorium. W 2016 roku była podjęta pierwsza próba jego wyburzenia, która dzięki interwencji lokalnych władz została wstrzymana. Rozebrana została jedynie drewniana weranda okalająca budynek. Zadeklarowano wówczas, że budynek nie będzie wyburzony, jeśli znajdą się środki na jego zabezpieczenie.

„Domek Mazurski” od strony wschodniej. Maj 2019. Fot. Natalia Tarkowska.

 

Zakład Przyrodoleczniczy doktora Apolinarego Tarnawskiego powstał w 1893 roku. Był popularnym miejscem wypoczynku ówczesnych polskich elit, ale także ważną placówką odwołującą się do kultury i patriotyzmu. Na kurację przyjeżdżali tu Gabriela Zapolska, Maria Dąbrowska, Ferdynand Ossendowski, Lucjan Rydel, Juliusz Osterwa, Hanka Ordonówna, Roman Dmowski, Wojciech Korfanty, Ignacy Daszyński oraz inni przedstawiciele świata kultury i polityki

Natalia Tarkowska

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą

 

Projekt „Polska Platforma Medialna Ukraina” realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja

 

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.