22/10/2020 07:03
autor Eugeniusz Sało

Koncert „Chopin 210” w Filharmonii Lwowskiej

-a A+

W Filharmonii Lwowskiej odbył się koncert poświęcony 210. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina w wykonaniu młodego polskiego pianisty Tomasza Maruty i orkiestry kameralnej filharmonii pod batutą Romana Rewakowicza.

Podczas koncertu, oprócz muzyki Fryderyka Chopina, zabrzmiały również utwory polskich kompozytorów Mieczysława Karłowicza i Wojciecha Kilara.

Roman Rewakowicz, dyrygent, prezes Fundacji Pro Musica Viva, powiedział, że kompozycje Fryderyka Chopina są niezwykłe, mają w sobie lekkość, dramatyzm i piękno. – A jeśli jeszcze jest pianista, który dźwiękiem i barwą dobrze oddaje chopinowskie myśli – to jest największe szczęście – powiedział organizator koncertu.

Pianista Tomasz Marut jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów fortepianowych, w tym konkursu pianistycznego imienia Fryderyka Chopina. – Uwielbiam grać Chopina. To jest najwybitniejszy kompozytor, który kiedykolwiek żył i tworzył. Muzyka Chopina jest szczególnie bliska mojemu sercu. Z tego powodu zamierzam uczestniczyć w Konkursie Chopinowskim, który z powodu pandemii, został przeniesiony na następny rok – podkreślił młody pianista.

Fot. Andrzej Borysewicz

W ramach cyklu „Muzyka polska na Ukrainie” koncerty Fryderyka Chopina odbędą się także w Kijowie i Chmielnickim.

Organizatorem jest Fundacja Pro Musica Viva przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP za pośrednictwem Instytutu Polskiego w Kijowie.

Eugeniusz Sało
Tekst ukazał się w nr 19 (359), 16–29 października 2020