Koncert „Chopin 210” w Filharmonii Lwowskiej

-a A+

W Filharmonii Lwowskiej odbył się koncert poświęcony 210. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina w wykonaniu młodego polskiego pianisty Tomasza Maruty i orkiestry kameralnej filharmonii pod batutą Romana Rewakowicza.

Podczas koncertu, oprócz muzyki Fryderyka Chopina, zabrzmiały również utwory polskich kompozytorów Mieczysława Karłowicza i Wojciecha Kilara.

Roman Rewakowicz, dyrygent, prezes Fundacji Pro Musica Viva, powiedział, że kompozycje Fryderyka Chopina są niezwykłe, mają w sobie lekkość, dramatyzm i piękno. – A jeśli jeszcze jest pianista, który dźwiękiem i barwą dobrze oddaje chopinowskie myśli – to jest największe szczęście – powiedział organizator koncertu.

Pianista Tomasz Marut jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów fortepianowych, w tym konkursu pianistycznego imienia Fryderyka Chopina. – Uwielbiam grać Chopina. To jest najwybitniejszy kompozytor, który kiedykolwiek żył i tworzył. Muzyka Chopina jest szczególnie bliska mojemu sercu. Z tego powodu zamierzam uczestniczyć w Konkursie Chopinowskim, który z powodu pandemii, został przeniesiony na następny rok – podkreślił młody pianista.

Fot. Andrzej Borysewicz

W ramach cyklu „Muzyka polska na Ukrainie” koncerty Fryderyka Chopina odbędą się także w Kijowie i Chmielnickim.

Organizatorem jest Fundacja Pro Musica Viva przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP za pośrednictwem Instytutu Polskiego w Kijowie.

Eugeniusz Sało
Tekst ukazał się w nr 19 (359), 16–29 października 2020

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą

 

Projekt „Polska Platforma Medialna Ukraina” realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja

 

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

©2011-2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.