XXIII Dni Lwowa w Poznaniu

-a A+

Piknik Lwowski

Na Starym Rynku w Poznaniu w niedzielę 13 września br. odbył się Piknik Lwowski. W tym roku z uwagi na stan epidemiczny należało zachować szczególne środki ostrożności i zastosować się do wytycznych sanepidu. Do namiotu wstęp po odkażeniu dłoni był tylko z zakrytymi ustami i nosem.

Od godz. 11:00 Kresowianie i sympatycy oraz spacerujący po Starym Rynku mogli bawić się przy lwowskiej muzyce. Do Poznania z Bytomia przyjechał zespół „Tiligentne Batiary”, który rozbawiał publiczność swym występem.

Organizatorzy przygotowali ciekawy program: był konkurs „Znasz li ten Poznań”, w którym można było sprawdzić swoją wiedzę na temat Poznania i otrzymać ciekawe nagrody. Pod namiotem również odbywały się warsztaty dla dzieci, stoisko z wypiekami oferowało precle krakowskie. Można było także nabyć literaturę kresową, m.in. ostatni nr naszego Biuletynu – wydanie specjalne – „Patroni Kresowi ulic Poznania” i inne interesujące wydawnictwa. W loterii fantowej każdy los wygrywał. Do pączków i różnych wypieków była kawa i herbata.

Spotkanie z piosenką lwowską oraz gwarą poznańską i bałakiem lwowskim, czyli „Szczuna z Batiarem wesołe pogaduchy” prowadził Paweł Kuleszewicz z Poznania i Adam Żurawski z Bytomia. Paweł Kuleszewicz poprowadził także konkurs gwary poznańskiej „Blubramy se po naszymu”.

Fot. Jacek Kołodziej

Poszczególne punkty programu przerywane były występami „Tiligentnych Batiarów”, czyli Adama Żurawskiego przy akompaniamencie Andrzeja Jaworskiego.

Zabawę na Starym Rynku ubarwiła grupa rekonstrukcyjna w strojach i mundurach sprzed 100 lat. Obsługa sanitarna oraz zbiórka na rzecz Polaków na Kresach prowadzona była przez młodszych i starszych harcerzy.

I pogoda, i humory dopisały.

Na kolejne Dni Lwowa i Kresów w Poznaniu zapraszamy w przyszłym roku. Mamy nadzieję, że już w normalnych, zdrowych warunkach.

Hanna Dobias-Telesińska

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą

 

Projekt „Polska Platforma Medialna Ukraina” realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja

 

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.