Wyprawa w Gorgany i spływ Dniestrem

-a A+

Ze względu na trwającą pandemię, dopiero pod koniec lipca udało się rozpocząć sezon górski w Karpatach Wschodnich.

Po raz pierwszy w tym roku około 40-osobowa grupa młodzieży polskiego pochodzenia ze Lwowa i Stanisławowa (obecnie Iwano-Frankiwsk), udała się pieszo na najwyższy szczyt Gorganów - Wielką Sywulę (1836 m.) Następnego dnia uczestnicy wyprawy spłynęły kajakami i pontonami po Dniestrze na odcinku Petriw – Rakowiec. Wycieczki górskie oraz spływy kajakowe od kilku lat są organizowane w ramach projektu „Przedwojenne tradycje turystyczne – ścieżkami dawnego Głównego Szlaku Karpackiego imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego”.

Konsul RP we Lwowie Rafał Kocot podkreślił, że podczas wyprawy nie mogło zabraknąć śladów polskiego dziedzictwa turystycznego. - Na polanie Ruszczyna znajdują się ruiny schroniska polskiego wybudowanego w 1937 roku przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie (oddział we Lwowie), które służyło turystom niecałe dwa lata. Było doskonałą bazą do wypadów w różne części Gorganów. Należy też pamiętać, że skrajem połoniny Ruszczyny i przez górę Sywulę biegł główny szlak karpacki imienia marszałka Józefa Piłsudskiego, który jest pretekstem i pomysłem na wędrowanie wraz z młodymi Polakami po Karpatach Wschodnich - powiedział kierownik Wydziału Współpracy z Polakami na Ukrainie Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

Prezes Pogoni Lwów Marek Horbań zaznaczył, że wyprawa jest symbolem powrotu do normalności po koronawirusie. - Świetna wyprawa, integracja młodzieży. Chociaż większość już się zna, to zawsze jest miło, że jesteśmy w normalności. Nie musimy być w domu, a możemy już nie wirtualnie, a realnie przebywać razem - powiedział prezes LKS Pogoni Lwów.

Uczestnik wyjazdu Eugeniusz Wołoszyn, prezes Lwowskiego Klubu "Strefa Młodzieży" jest zachwycony wyjazdem, bo pogoda dopisała. - Wyjazd był bardzo wyczekiwany, bo już kilka razy był przenoszony w związku z kwarantanną. Cieszę się, że w końcu udało nam się pojechać, pogoda dopisała i wszystko się nam udało. Jestem bardzo zadowolony, że mogłem sobie odpocząć w gronie przyjaciół i zwiedzić dawne szlaki karpackie Józefa Piłsudskiego - podsumował.

Organizatorzy projektu zapowiedzieli, że jeżeli sytuacja z pandemią będzie stabilna, to kolejna wyprawa w góry odbędzie się w połowie września.

Projekt „Przedwojenne tradycje turystyczne - ścieżkami dawnego Głównego Szlaku Karpackiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego” jest realizowany przez LKS Pogoń Lwów, Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (dawnym Stanisławowie) oraz Konsulat Generalny RP we Lwowie.

Eugeniusz Sało

Fot. Karina Wysoczańska

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą

 

Projekt „Polska Platforma Medialna Ukraina” realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja

 

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.