Mamy nowy – zatwierdzony – Rekord Polski

-a A+

Muzeum Lizaka w Jaśle cyklicznie i corocznie – 1 czerwca – zaprasza na bicie Rekordu Polski w tworzeniu lizaka giganta. W tym roku, aby ustanowić rekord, słodki przysmak musiał ważyć przynajmniej 100 kg. Wierzyliśmy, że organizatorzy pokażą na co naprawdę ich stać i przygotują prawdziwego lizaka-olbrzyma. Stało się– tegoroczny lizak ważył 101,60 kg!

Katarzyna i Grzegorz Schabińscy są współwłaścicielami zakładu Gran-Pik Liwocz w Jaśle, który od 1955 r. (65 lat nieprzerwanie!) produkuje lizaki i cukierki.

Pomysł stworzenia Muzeum Lizaka w Jaśle pojawił się kilka lat temu w głowie Katarzyny, pasjonatki cukiernictwa, z wykształcenia magistra technologii żywności. Pomysł, którego głównym celem była chęć zachowania dla przyszłych pokoleń historii produkcji lizaków.

Muzeum Lizaka dokładnie od trzech lat zaprasza na pokazy ręcznego wytwarzania lizaków i cukierków, podczas których można obejrzeć od początku do końca, jak one powstają. Oprócz tego można poszerzyć wiedzę na temat rodzajów cukrów, aromatów, barwników, opisu historycznego dostępności słodyczy. Ale najważniejszym elementem obchodów tegorocznego Dnia Dziecka w Muzeum Lizaka było bicie Rekordu Polski w produkcji największego lizaka. Rekordowe wydarzenie trwało kilka godzin, w procesie tworzenia lizaka brało udział pięć osób pod komendą Katarzyny Schabińskiej. Cel został osiągnięty.

Tomasz Chmiel
Muzeum Lizaka
Tekst ukazał się w nr 11 (351), 16 – 29 czerwca 2020
Fot. Tomasz Chmiel

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.