Ukraińska poczta wydała znaczki z okazji 100. rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II

-a A+

Lwowskie obchody 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II rozpoczęto od ceremonii stosowania jednodziennego okolicznościowego stempla oraz prezentacji trzech znaczków z okazji 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II, która porankiem 18 maja odbyła się na Poczcie Głównej z udziałem arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego, byłego drugiego sekretarza osobistego Ojca Świętego.

Mykoła Rostow, dyrektor Lwowskiej Dyrekcji Ukrpoczty przywitał gości i zaznaczył, że w warunkach epidemii jest to wydarzenie skromne, jednak bardzo ważne.

– Po raz pierwszy na Ukrainie wydrukowano znaczki ku czci świętego Kościoła katolickiego, które można wysyłać na kopertach pocztowych w tym kraju, również za granicę – powiedział w rozmowie z dziennikarzami Kuriera Aleksander Żariwskyj, pomysłodawca i wieloletni działacz Lwowskiego Związku Filatelistów. – Stempel okolicznościowy, czyli datownik został wykonany w Kijowie, a trzy znaczki personalizowane wydrukowane we Lwowie. Jeden ogólny z papieżem i dwie świątynie lwowskie – katedra łacińska i cerkiew greckokatolicka na Sichowie, gdzie w czerwcu 2001 roku Jan Paweł II spotkał się z młodzieżą.

Aleksander Żariwskyj dodał, że swego czasu upamiętnił na kopertach pocztowych wizytę Jana Pawła II na Ukrainę oraz jego beatyfikację.

– Cieszę się bardzo, że w stulecie urodzin św. Jana Pawła II, jako jedno z wielu wydarzeń, mogłem na zaproszenie dyrektora tej poczty i filatelistów przybić stempel pocztowy na Głównej Poczcie we Lwowie– powiedział dla Kuriera arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. – Jest to piękna okazja i piękne wydarzenie, uobecniające Jana Pawła II w życiu codziennym mieszkańców Lwowa, bo wysyłając listy czy nabywając koperty i znaczki będą przybliżać sobie tę wspaniałą postać, która także we Lwowie cieszy się wielkim szacunkiem i wielką czcią. Wszyscy pamiętają tę piękną pielgrzymkę w czerwcu 2001 roku. Jan Paweł II we Lwowie jest bardzo żywy w sercach lwowian i Ukraińców – podkreślił metropolita lwowski. – W katedrze mamy jego relikwie, w Operze Lwowskiej płaskorzeźbę z jego podobizną, na Sichowie jest też park jego imienia.

O godz. 15:00 czasu kijowskiego przed katedrą, z udziałem arcybiskupa Mokrzyckiego, została otwarta wystawa upamiętniająca pontyfikat Jana Pawła II, oraz jego pielgrzymkę do Lwowa, którą Lwowska Kuria Metropolitalna przygotowała we współpracy z konsulatem generalnym RP we Lwowie.

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki powiedział także, że dzisiaj wieczorem o godz. 19:00 czasu kijowskiego będzie przewodniczyć Mszy św. przed drzwiami (ze względu na epidemię koronawirusa) jeszcze nie konsekrowanego kościoła św. Jana Pawła II we Lwowie,.

Fot. Eugeniusz Sało

Komunikat Konferencji Episkopatu Ukrainy obrządku łacińskiego z okazji 100.lecia urodzin św. Jana Pawła II
„W dniu 100. rocznicy jego urodzin my, biskupi Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie, wspólnie z wami pragniemy podziękować Wszechmogącemu Bogu za 27 lat tej posługi pełnej chwały Bożej – czytamy w Komunikacie, który wystosował do wiernych Episkopat łaciński w tym kraju. – Jednocześnie wzywamy was do pogłębienia znajomości bogatego dziedzictwa duchowego św. Jana Pawła II, wyrażonego w encyklikach, katechezie i listach apostolskich. A przede wszystkim chcemy, aby ten święty, który w szczególny sposób jest patronem roku życia konsekrowanego, był dla nas wzorem i motywacją – aby szeroko otworzyć drzwi Chrystusowi, by iść za Nim do końca!”.

Ukraińscy biskupi łacińscy z wdzięcznością wspomnieli wizytę Wielkiego Papieża do Kijowa i Lwowa w czerwcu 2001 roku. „Jego podróż na Ukrainę poruszyła serca wielu z nas i zmieniła nasze życie – zaznaczyli. – Tutaj usłyszano słowa Ojca Świętego, które śmiało możemy przyjąć jako rodzaj testamentu: „Zachęcam wszystkich synów i córki Kościoła do szukania ze stałym zaangażowaniem coraz głębszego poznania Chrystusa. Stałą troską kleru winno być zapewnianie świeckim poważnej formacji ewangelicznej i kościelnej. Niechaj nie słabnie u chrześcijan duch ofiary, ani niechaj nie słabnie odwaga wspólnoty chrześcijańskiej w obronie uciśnionych i prześladowanych, ze zwróceniem wielkiej uwagi na rozpoznanie znaków czasu, aby w ten sposób odczytać społeczne i duchowe wezwania chwili”.

W stulecie urodzin Wielkiego Papieża biskupi wzywali: „Święty Janie Pawle II, zawierzamy Tobie Ukrainę, nas wszystkich i nasze rodziny, zawierzamy kapłanów i osoby konsekrowane, zawierzamy nasz episkopat. Wstawiaj się za nami u Boga Wszechmogącego, aby nam nigdy nie zabrakło odwagi odpowiedzieć Mu: „Tak! Niech będzie zgodnie z Twoim Słowem”.

Konstanty Czawaga

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.