Na Bukowinie rumuńskiej stan ścisłej kwarantanny

-a A+

W Rumunii wprowadzono w życie rozporządzenie wojskowe nr 6 – ścisła kwarantanna w Suczawie i okolicznych 8 miejscowościach. Katastrofa w służbie zdrowia w całym kraju – lekarze i pielęgniarki rezygnują z pracy z powodu braku sprzętu. Z 2245 stwierdzonych przypadków infekcji zmarło 86 osób.

W stolicy Bukowiny Suczawie i w sąsiednich ośmiu gminach 30 marca wprowadzono kwarantannę totalną. Tego dnia na 2109 potwierdzonych wypadków zakażenia w Rumunii 593 było na Bukowinie. Między 22 a 29 marca zmarło 13 osób, które były hospitalizowane w Suczawie. Z powodu Covid-19 w całej Rumunii umarło 86 osób, ostatniej doby 17. W tej chwili właśnie na Bukowinie zmarło blisko 1/3 wszystkich ofiar śmiertelnych epidemii.

Burmistrz Suczawy Ion Lungu w „Ziar de Suceava” powiedział, że sytuacja na Bukowinie może powtórzyć się w innych miastach Rumunii. Do tego regionu w ciągu ostatnich tygodni z Włoch i Hiszpanii wróciło 100 tysięcy Rumunów, wśród których było wielu zakażonych. Nie zadeklarowali skąd przyjechali i czy będą przestrzegać samoizolacji.

Prezydent Kliaus Iohannis w orędzie do Bukowińczyków powiedział: Nie jesteście sami! Zrobimy wszystko, co możliwe, by wam pomóc. Zaapelował do lekarzy, by wytrwali na „pierwszej linii frontu”. Tymczasem w wielu szpitalach lekarze i pielęgniarki rezygnują z pracy z powodu braku zabezpieczeń (kombinezonów, masek itp.). Na przykład, takie zwolnienia miały miejsce w Braszowie i Timişoarze.

Epidemia najsilniej uderzyła w samą Suczawę i w gminy na wschód od Suczawy. Słynne polskie wsie Nowy Sołoniec, Plesza i Polana Mikuli w tej chwili wydają się bezpieczne. Nie mniej w jednej z izolowanych gmin, Moarze, również mieszkają Polacy.

Wojciech Jankowski

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą

 

Projekt „Polska Platforma Medialna Ukraina” realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja

 

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.