Andrij Deszczycia: Historia nie określa już porządku dziennego stosunków między Ukrainą a Polską

-a A+

Kwestie historii pozostają w programie stosunków dwustronnych między Ukrainą a Polską, ale nie są już głównymi tematami negocjacji.

Pomogło w tym zniesienie zakazu poszukiwania i ekshumacji polskich ofiar wojennych na Ukrainie – powiedział ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia w wywiadzie dla Ukrinform.

– Chociaż kwestie historyczne pozostają w programie stosunków dwustronnych, są one usuwane z porządku dziennego. Wpływ na to miała decyzja o zniesieniu zakazu poszukiwania i ekshumacji na Ukrainie, która została wdrożona po wizycie prezydenta Zełeńskiego w Polsce. Ten odblokowany dialog w wielu innych obszarach usunął napięcie, które istniało podczas negocjacji na szczeblu oficjalnym – powiedział Deszczycia.

Według niego złożone kwestie historyczne zawsze były, jeśli nie pierwsze, to jednymi z pierwszych omawianych na oficjalnych spotkaniach.

Dyplomata powiedział także, że jego spotkania z polskimi urzędnikami odpowiedzialnymi za historię potwierdzają, że zamierzają oni zająć się organizacją legalnych ukraińskich miejsc pamięci w Polsce.

– To wymaga trochę czasu, procedur. Zresztą oświadczenie prezydenta Ukrainy nie oznaczało natychmiastowego odblokowania prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych. Wypowiedziane zostało w sierpniu, a prace rozpoczęto pod koniec listopada. Istnieje kilka procedur, których należy przestrzegać. I takie jest stanowisko strony polskiej – podkreślił ambasador.

Jednocześnie przyznał, że istnieją „instytucje, być może osoby trzecie, które są zainteresowane tym, aby kwestia ta była przedmiotem sporu między Ukraińcami a Polakami”.

– Ale jeśli jesteśmy przekonani w ważności ukraińsko-polskiego partnerstwa strategicznego, musimy stanąć ponad takimi próbami i prowokacjami, aby działać w sposób cywilizowany, w oparciu o zasadę, że powinniśmy czcić poległych i żołnierzy. Ta zasada powinna obowiązywać wszystkich – podkreślił dyplomata.

Według niego strona ukraińska chce wznowić konsultacje w ramach dwustronnego porozumienia z 1994 roku w sprawie zachowywania miejsc pamięci w celu rozwiązania wszystkich problemów związanych z takimi miejscami w Polsce i na Ukrainie.

– To znaczy, że mamy podstawę prawną dla takiej współpracy – po prostu musimy z niej skorzystać – podkreślił Deszczyca.

Przypomnijmy, że w sierpniu 2019 r. podczas wizyty w Warszawie Wołodymyr Zełeński obiecał znieść zakaz ekshumacji polskich ofiar wojennych na Ukrainie, który został wprowadzony w 2017 r. po zniszczeniu pomnika żołnierzy UPA na cmentarzu we wsi Hruszowice pod Przemyślem.

Zakaz został oficjalnie odwołany w listopadzie. Jednocześnie strona ukraińska spodziewa się, że na południu Polski zostaną odnowione legalne ukraińskie miejsca pamięci, które były niszczone w latach 2014-2017 roku.

Źródło: ukrinform.pl

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.