Nie żyje kombatant Stanisław Kawałek

-a A+

W wieku 85 lat zmarł lwowski kombatant, łącznik Armii Krajowej Stanisław Kawałek. Całe życie mieszkał w Mościskach w obwodzie lwowskim, tuż przy obecnej granicy polsko-ukraińskiej. 17 września 2009 roku za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej został odznaczony przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Złotym Krzyżem Zasługi.

W latach 1943-1945 Stanisław Kawałek wspólnie z ojcem pomagał działającym w okolicy oddziałom Armii Krajowej. Pomimo chłopięcego wieku prowadził działalność zwiadowczą i zaopatrzeniową dla oddziałów AK w miejscowościach Pnikut i Zakościele w obwodzie lwowskim. Do końca wojny w okolicach Mościsk był łącznikiem Armii Krajowej. Ze względu na niski wzrost i bystrość dostał pseudonim „Wiewiórka”.

"Nasz kochany, wiecznie uśmiechnięty kombatant Stanisław Kawałek z Mościsk zmarł dziś w nocy.
Jesteśmy zrozpaczeni tą informacją. Znaliśmy Pana Stanisława od wielu lat, gościł nas u siebie wielokrotnie. Był wspaniałym Polakiem, kustoszem miejsc pamięci i życzliwym człowiekiem" - czytamy wpis facebookowy Stowarzyszenia Odra-Niemen, które opiekuje się lwowskimi kombatantami.

Pogrzeb Stanisława Kawałka odbędzie się w piątek 3 stycznia na polskim cmentarzu w Mościskach.

KG

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.