Konferencja prasowa 8. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich w Iwano-Frankiwsku

-a A+

8 listopada pokazem filmu "Kurier" w reżyserii Władysława Pasikowskiego wystartuje 8. Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie). Jest to impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń miasta.

Z tej okazji w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku odbyła się konferencja prasowa na którą licznie przybyli przedstawiciele. miejscowych mediów. Wzięli w niej udział konsul Rafał Kocot, Bohdan Biłyk, zastępca mera Iwano-Frankiwska, pomysłodawczyni Przeglądu Barbara Pacan z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, Lidia Szkriblak, dyrektor kina „Lumier”, Maria Osidacz, dyrektor CKPiDE.Organizatorzy podkreślili, że w tym roku na widzów czeka 22 filmy oraz siedem wydarzeń towarzyszących. Są to komedię, filmy historyczne, obyczajowe, sensacyjne czy dokumentalne.

W ciągu całego Przeglądu będzie można oglądać wystawę „Jan Nowak-Jeziorański. Misja: Polska” poświęcona niezwykłej biografii legendarnego Kuriera z Warszawy.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Polski odbędzie się koncert fortepianowy wybitnego polskiego pianisty Pawła Kowalskiego. W foyer stanisławowskiej filharmonii zostanie również otwarta wystawa prezentująca dorobek artystyczny i polityczny Ignacego Jana Paderewskiego - światowej sławy pianisty, a jednocześnie wybitnego polityka, jednego z ojców polskiej niepodległości w 1918 roku.

Nie zabraknie również tradycyjnej lekcji historii w kinie adresowanej do młodzieży szkolnej i studentów.

W ramach Przeglądu zostaną pokazane również filmy dokumentalne Studia Filmowego „Lwów” Kuriera Galicyjskiego - "Biały Słoń", "Pokucka Troja" i "Nikt im iść nie kazał".

Przegląd Najnowszych Filmów Polskich odbędzie się w dniach 8-14 listopada w kinie „Lumier”. Bilety są w cenie 35 hrywien. Program jest dostępny na stronie: filmlwow.eu.

Organizatorem Przeglądu jest Konsulat Generalny RP we Lwowie. Współorganizatorami występują Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku i Fundacja Terra Humana.

Eugeniusz Sało

Fot. Leon Tyszczenko

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.