Ulicami Lwowa przejechał odremontowany retro-tramwaj Sanok SW1 z 1909 roku

-a A+

We Lwowie odremontowano retro-tramwaj Sanok SW1 z 1909 roku. Unikatowy tramwaj przejechał ulicami miasta i zatrzymał się na placu rynkowym obok Ratusza, gdzie każdy mógł go sfotografować.

Tramwaj Sanok SW1 przywieziono z Tarnowa do Lwowa w 1943 roku. Polski tramwaj jeździł uliczkami Lwowa do lat 70. XX wieku.

Aby tramwaj Sanok SW1 mógł ponownie wyjechać na lwowskie tory, przeprowadzono całkowitą jego przebudowę. Stary wagon pomalowano w kolorze niebieskim i kremowym, co w koncepcji odpowiada barwom, które były wówczas oficjalne we Lwowie. Przeprowadzono również ogólne naprawy oraz odnowiono technicznie przestarzały system.

Renowacji starego tramwaju dokonało Lwowskie Przedsiębiorstwo Komunalne „LvivElektroTrans” do Dnia Niepodległości Ukrainy.

Przypomnijmy, że w tym roku do 125 rocznicy tramwaju we Lwowie odnowiono również czeski wagon Tatra T4 z 1979 roku oraz niemiecki tramwaj Gotha T59E z 1960 roku.

Eugeniusz Sało

Obejrzyj zdjęcia: Ulicami Lwowa przejechał odremontowany retro-tramwaj Sanok SW1 z 1909 roku

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.