We Lwowie odsłonięto pomnik Bohaterów Niebiańskiej Sotni

-a A+

We Lwowie uroczyście odsłonięto pierwszy na Ukrainie memoriał Bohaterów Niebiańskiej Sotni, upamiętniający tych, którzy zginęli podczas Rewolucji Godności na przełomie 2013 i 2014 roku.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz miasta Lwowa, rodziny bohaterów Niebiańskiej Sotni z całej Ukrainy, duchowni różnych obrządków i lwowiacy. Memoriał stanął na skrzyżowaniu ulic Zamkowej i Krywonosa, u podnóża Wysokiego Zamku. Ukończono na razie pierwszą część pomnika.

Mer Lwowa Andrij Sadowyj zaznaczył, że pomnik Bohaterów Niebiańskiej Sotni jest niezwykle ważnym znakiem dla całej Ukrainy.

– Będziemy przychodzić tutaj bardzo często, aby po prostu spojrzeć na zdjęcia naszych bohaterów. To dzięki nim mamy dzisiaj niepodległą Ukrainę – powiedział Sadowyj.

Pomysłodawca projektu pomnika Andrij Łesiuk zaznaczył, że monument składa się z dwóch części: obszaru ze stelą, na której umieszczono nazwiska poległych bohaterów, oraz mostu, który połączy memoriał z parkiem „Na wałach”.

– Stella symbolizuje abstrakcyjną formę barykady, którą wieczorem będą oświetlać promienie w kształcie ognia, przypominające wydarzenia na Majdanie – powiedział Łesiuk.

W dniu Flagi Państwowej dzieci i wnukowie Bohaterów Niebiańskiej Sotni symbolicznie podnieśli flagę Ukrainy nad tym pomnikiem.

„Niebiańską sotnią” nazywa się demonstrantów, którzy zginęli w czasie „Rewolucji Godności”. Do najbardziej krwawych wydarzeń na Majdanie doszło w dniach od 18 do 20 lutego 2014 roku, gdy życie straciło ogółem około 100 osób. Zleceniodawcy i wykonawcy zabójstw demonstrantów nie zostali dotychczas ukarani.

Eugeniusz Sało

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.