W Lutowiskach odsłonięto popiersie Jerzego Janickiego

-a A+

W Gminnym Ośrodku Kultury w Lutowiskach odsłonięto popiersie Jerzego Janickiego - wybitnego pisarza, dramaturga, scenarzysty, współautora seriali radiowych i telewizyjnych. Na uroczystości przyjechała rodzina reżysera.

Jerzy Janicki urodził się w Czortkowie, do 1939 roku mieszkał w Buczaczu, a do 1944 we Lwowie, gdzie uczył się w gimnazjum. Maturę zdał już w Krakowie. W wieku 17 lat rozpoczął pracę dziennikarską jako reporter sportowy. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim, a potem już jako zawodowy dziennikarz pracował w różnych redakcjach, regularnie publikował też reportaże i opowiadania.

Jest uważany za prekursora i współtwórcę nowego gatunku radiowej sagi rodzinnej "Matysiakowie" emitowanej na antenie Polskiego Radia nieprzerwanie od 1956 roku. Był też autorem kilkudziesięciu innych słuchowisk radiowych oraz scenariuszy filmów i seriali telewizyjnych jak chociażby "Dom".

Był pomysłodawcą i uczestnikiem wielu audycji telewizyjnych o historii Lwowa, m.in. produkowanych przez Telewizję Rzeszów jak "Opowieści Cmentarza Łyczakowskiego". Napisał też scenariusz i był współtwórcą dziesięcioodcinkowego filmu "Strażnice kresowe".

Był zakochany w Bieszczadach, które po raz pierwszy odwiedził w latach 60. W miejscowości Chmiel w gminie Lutowiska od lat 90. miał drugi dom. To w Bieszczadach powstały obszerne fragmenty scenariuszy m.in. do seriali "Dom" oraz "Ballada o Januszku" oraz kolejne odcinki "Matysiaków". Rok po śmierci Jerzego Janickiego ukazał się zbiór jego opowiadań pt. "Opowieści bieszczadzkie".

Żródło: rzeszow.tvp.pl

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.