Wolontariusze z Polski zorganizowali wakacje dla dzieci z Ukrainy

-a A+

W ramach „Akcji Ukraina” wolontariusze Fundacji Indywidualności Otwartych z Krakowa przeprowadzili tygodniowe rekolekcje w formie półkolonii dla dzieci polskiego pochodzenia z Pnikuta i Mościsk w obwodzie lwowskim.

– Od dwudziestu lat przyjeżdżamy, spędzamy tydzień z dziećmi, starając się im zapewnić z jednej strony treści rekolekcyjne, z drugiej – dobrą zabawę. Staramy się, aby to był dla dzieci najlepszy tydzień w roku – powiedział Jakub Postrzednik, wolontariusz z Krakowa.

Przez cały tydzień 20 animatorów z Polski pracowało z grupą ok. 130 dzieci w wieku 8–14 lat z Pnikuta i Mościsk. Pomagali im w tym miejscowi młodzi ludzie, którzy kiedyś jako dzieci brały udział w tej akcji, a teraz są tzw. „druhami” i współorganizatorami rekolekcji.

– Druh jest pośrednikiem pomiędzy animatorami z Polski i dziećmi stąd. Znamy bardzo dobrze te dzieci i w różnych sytuacjach możemy pomóc animatorom – zaznaczyła Lena Dziubyńska, druhna z Mościsk.

– Rekolekcje zmieniają dzieci i to widać z roku na rok. Jest to bardzo widoczne, szczególnie, gdy chodzi o druhów. Druhowie, którzy są pierwszy raz, zwykle są jeszcze nieśmiali, ale z każdym rokiem coraz bardziej się angażują i więcej z siebie dają – zaznaczyła Arletta Turek, animatorka w Krakowa.

W tym roku hasłem przewodnim rekolekcji jest Osoba Ducha Świętego. W pierwszej połowie dnia dzieci biorą udział w ciekawych konferencjach i pracach w grupach zespołowych. Po południu mają gry i zabawy sportowe.

– Uczymy się różnych rzeczy o Bogu. Mamy konferencje i różnego rodzaju zawody sportowe – powiedział Jurek Dmytriw z Myślatycz, który po raz siódmy bierze udział w rekolekcjach.

Julia Winiarska z Tamanowic uważa, że wszyscy bardzo fajnie tutaj spędzają czas: ucząc się, modląc się i bawiąc się. – Podoba mi się tutaj wszystko. Bardzo interesujący program. Jest dużo nowych druhów, animatorów i nowych dzieci – powiedziała uczestniczka rekolekcji.

Ten wyjątkowy tydzień motywuje dzieci i wolontariuszy do działania przez cały rok. – Widzimy, że jesteśmy dobrze odbierani przez dzieci, że jesteśmy wyczekiwani. Dostajemy zwrotną informacje, szczególnie od rodziców, że dzieci chcą się angażować, że dzięki temu coś w ich życiu się zmienia– podsumowała Natalia Gordzielik, koordynator „Akcji Ukraina”.

W kolejnych tygodniach wolontariusze ze Śląska, Opola i Rzeszowa przeprowadzą rekolekcje dla dzieci z Łanowic, Sambora, Lwowa (Sichów) oraz Iwano-Frankiwska (d. Stanisławowa).

Projekt jest współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za Granicą w 2019 roku.

Eugeniusz Sało

Fot. Karina Wysoczańska

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.