Dziennikarze i bibliotekarze z Polski porządkują groby na lwowskich cmentarzach

-a A+

27 października, przed Dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym, dziennikarze rzeszowskich mediów i bibliotekarze oraz przedstawiciele IPN przyjechali do Lwowa aby porządkować groby polskich dziennikarzy i działaczy kultury spoczywających na cmentarzach Łyczakowskim i Janowskim.

Inicjatorką akcji jest Jolanta Danak-Gajda z Radia Rzeszów, dzięki której powstał Komitet na rzecz Opieki nad Grobami Dziennikarskimi na Łyczakowie.

- To już dziewiąty rok trwa nasza akcja Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich związana z odszukiwaniem, dbaniem, ratowaniem grobów przedwojennych dziennikarzy tu na Łyczakowie – powiedział dla Kuriera Galicyjskiego Andrzej Klimczak, prezes oddziału SDP w Rzeszowie. – W tym roku siły zostały podwojone, ponieważ oprócz dziennikarzy z SDP mamy grupę osób reprezentujących Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich poszukujących grobów dziennikarzy, literatów, pisarzy. I już po raz drugi są z nami przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej z oddziału w Rzeszowie, którzy z przyjemnością tutaj odszukują stare groby, nie tylko dziennikarskie, bo widziałem, że są bardzo zainteresowani grobami legionistów. Historia Polski leży na tym cmentarzu.

Uczestnicy tej akcji zwiedzili też Cmentarz Orląt oraz zapalili znicze na mogile ukraińskiego dziennikarza Aleksandra Krywenki.

Konstanty Czawaga
Fot. Konstanty Czawaga

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.