10 lat Towarzystwa Kultury Polskiej im. Andrzeja Potockiego

-a A+

W sobotę, 25 sierpnia Towarzystwo Kultury Polskiej im. Andrzeja Potockiego w Iwano-Frankiwsku (dawnym Stanisławowie) świętowało dziesiątą rocznicę swego powstania.

Głownem celem towarzystwa jest zapoznanie młodych ludzi z polską kulturą oraz podtrzymywanie polskich tradycji – powiedziała Marianna Kuczyńska, członkini Towarzystwa. Obecnie do towarzystwa należy 320 osób, głównie młodzież.

Obchody 10 rocznicy powstania towarzystwa rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele Chrystusa Króla w Iwano-Frankiwsku. Finałem było uroczyste spotkanie w Bohorodczanach, na które przybyło liczne grono członków i przyjaciół towarzystwa. Goście oraz członkowie towarzystwa złożyli sobie nawzajem życzenia, wymienili się planami na przyszłość, snuli wspomnienia – od czego się zaczynało i jak się rozwijało ich towarzystwo.

- To urodziny, a na urodzinach daje się prezenty – powiedział obecny na uroczystości konsul Rafał Kocot z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie wręczając na ręce prezesa Towarzystwa Olega Łysaka komputer i składając życzenia członkom towarzystwa.

Co dalej ? Planów mają mnóstwo, entuzjazmu również. Wiceprezes Światosław Jurczenko podzielił się ostatnią inicjatywą, nad którą teraz pracują – to zjazd Potockich z całego świata i zorganizowanie spotkania w Pałacu Potockich w dawnym Stanisławowie, od 1962 roku Iwano-Frankiwsku. A już dziś mają zamiar podjąć działania, które pozwolą szerzej zapoznać się z historia rodu Potockich, w tym Andrzeja – założyciela Stanisławowa oraz patrona towarzystwa.

Mimo deszczowego popołudnia atmosfera spotkania była znakomita. Bardzo podobał się przygotowany przez organizatorów koncert, przy czym nie można nie wspomnieć o brawurowym występie tria bandurystek.

Natalia Kostyk
Fot. Leon Tyszczenko

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.