Odnowiono pomnik w Hucie Pieniackiej (WIDEO)

-a A+

Dzięki wysiłkom ukraińskiej społeczności został odnowiony pomnik w Hucie Pieniackiej.

Na miejscu zniszczonego krzyża ustawiono, prawie identyczny, nowy krzyż z czarnego granitu. Tekst w języku polskim i ukraińskim nie został zmieniony. Dodano tylko, że "odnowiono dzięki wysiłkom ukraińskiej społeczności 2017".

Na nowym krzyżu brakuje cytatu Kornela Ujejskiego „Z dymem pożarów, z kurzem krwi bratniej do Ciebie, Panie, woła ten głos!”. Nie ma też żadnej wzmianki o tym, że pomnik  w Hucie Pieniackiej wysadzono i zdewastowano w styczniu 2017 roku.

Dwie boczne płyty z wypisanymi nazwiskami ofiar odczyszczono z farby i napisów.

Z tyłu pomnika leżą kostki bruku i ułamki starego krzyża.

Kwestia dotycząca krzyża nie została do końca uzgodniona ze stroną polską. Wcześniej mówiono, że na czas obchodów zostanie ustawiony drewniany tymczasowy krzyż, beż żadnych napisów. Dopiero po uroczystościach zostanie podjęta decyzja ws. pomnika. Natomiast strona ukraińska zrobiła inaczej i postawiła pomnik.

Na razie, ani Konsulat Generalny RP we Lwowie, ani Lwowska Administracja Obwodowa nie komentują, czy krzyż ten postawiony został tymczasowo, czy pozostanie już na stałe.

Przypomnijmy, że w niedzielę 26 lutego odbędą się obchody 73. rocznicy zagłady Huty Pieniackiej. Przybędą liczne delegacje z Polski i Ukrainy. Udział w tegorocznych obchodach zapowiedziało ok. 700 osób.

Eugeniusz Sało

Czytaj również: Rozpoczęto śledztwo ws. dewastacji pomnika w Hucie Pieniackiej

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.