SBU skasowała prezydentowi Przemyśla Robertowi Chomie zakaz wjazdu na Ukrainę

-a A+

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) skasowała 5-letni zakaz wjazdu na Ukrainę, wydany prezydentowi Przemyśla Robertowi Chomie. Zaxid.net dowiedział się o tym od wysokiego urzędnika SBU. Jak podaje źródło, cofnięcie zakazu było możliwe dzięki osobistej interwencji prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki.

Centrum prasowe SBU nie potwierdziło, ani nie sprostowało tej informacji. Zaxid.net skierował do SBU prośbę o oficjalne stanowisko w tej sprawie i na razie czeka na odpowiedź.

Przypominamy, że o włączeniu prezydenta Przemyśla na listę person non grata stało się wiadome 17 stycznia, gdy ukraińskie służby graniczne nie wpuściły Roberta Chomę na teren Ukrainy na przejściu granicznym w Medyce-Szegini. Następnie SBU potwierdziła oficjalnie swoją decyzję, motywując to „udziałem prezydenta Przemyśla w akcjach antyukraińskich i rozpalanie nienawiści pomiędzy narodami”.

Włączenie Roberta Chomy na listę person non grata na Ukrainie wywołało gwałtowną reakcję Warszawy. Polskie MSZ nadesłało oficjalną notę z żądaniem wyjaśnienia takiego kroku, a wiceminister MSZ Polski Jan Dziedziczak podkreślił, że takie działania szkodzą stosunkom polsko-ukraińskim i zagroził bojkotem wspólnych imprez polsko-ukraińskich.

Źródło: zaxid.net

Czytaj także: Prezydent Przemyśla otrzymał zakaz wjazdu na Ukrainę

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą

 

Projekt „Polska Platforma Medialna Ukraina” realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja

 

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.