17/10/2020 07:33

Poświęcenie fundamentu zabytkowego kościoła i dzwonnicy w Łanowicach

Księża saletyni wspólnie z mieszkańcami wsi Łanowice w obwodzie lwowskim odnawiają miejsce pamięci, gdzie kiedyś stał zabytkowy drewniany kościół, zniszczony w latach 80. przez władze sowieckie. W ten sposób chcą oddać hołd kapłanom posługującym przed laty w ich parafii.

14/10/2020 13:09

Gala w Operze Lwowskiej

Uroczyste otwarcie Teatru Miejskiego we Lwowie odbyło się 4 października 1900 roku. Obecnie w tym gmachu mieści się Lwowska Opera Narodowa im. Salomei Kruszelnickiej. Z okazji jubileuszu 120-lecia teatru w tym samym dniu odbył się uroczysty koncert.

10/10/2020 10:12

Spadł kamień z serca…

W miejscowości Tłumacz i wiosce Niżniów na Ziemi Stanisławowskiej nieobojętni miejscowi aktywiści uporządkowali dawne cmentarze rzymskokatolickie.

09/10/2020 15:55

Patronce szkoły godne upamiętnienie

Szkoła średnia nr 24 im. Marii Konopnickiej od lat stara się upamiętnić w odpowiedni sposób swoją patronkę. Tradycyjnie na przełomie maja i czerwca odbywały się konkursy „Maria Konopnicka dzieciom i młodzieży”, które przed laty zainicjował polonista szkoły śp. Władysław Łokietko. W tym roku epidemia koronawirusa niestety pokrzyżowała wszystkie plany. Dyrekcja szkoły postanowiła jednak trzymać się tradycji…

08/10/2020 11:08

Nowe miejsca modlitwy w archidiecezji lwowskiej

– Potrzeba miejsc, w których stykać się będzie niebo z ziemią, w których będzie można nie tylko otrzeć się o świętość, ale uczyć się jej i zdobywać ją, w posłuszeństwie i powiedzeniu Bogu – tak, będę Ci służył! – powiedział arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki 29 września w dzielnicy Lewandówka we Lwowie, gdzie poświęcił kaplicę, krzyż i plac pod budowę kościoła. Dwa dni wcześniej metropolita lwowski poświęcił zwróconą wiernym świątynię w Bajkowcach koło Tarnopola.

06/10/2020 05:58

W Poznaniu o Ochotniczej Legii Kobiet

W sobotę 12 września w Pałacu Działyńskich w Poznaniu odbyło się spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowskim z Domu Spotkań z Historią z Warszawy. Tym razem tematem bardzo interesującego spotkania była: „Ochotnicza Legia Kobiet w obronie Lwowa, Wilna i Warszawy”.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą

 

Projekt „Polska Platforma Medialna Ukraina” realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja

 

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.