78. rocznica Wielkiego Głodu na Ukrainie

78. rocznica Wielkiego Głodu na Ukrainie

Poprzez ekumeniczne nabożeństwa żałobne, bicie dzwonów, procesje ze zniczami oraz zapalenie świec pamięci w oknach domów, 26 listopada 2011 r. na Ukrainie upamiętniono ofiary Wielkiego Głodu w latach 1932-1933. Po raz pierwszy od momentu odzyskania przez państwo niepodległości, w obchodach żałobnych uczestniczyli wszyscy dotychczasowi jego prezydenci.

 

Tragiczne wydarzenia z lat 1932-1933 nie były związane z nieurodzajem, ale z konfiskatą przez władze sowieckie wszelkich zapasów zboża i żywności. Niektórzy szukali ratunku za ówczesną granicą na Zbruczu – na terenach należących wówczas do państwa polskiego. Restrykcje na Wschodniej Ukrainie były bardzo surowe. Za zerwanie pięciu kłosów z pola kołchozu groziła śmierć lub 10 lat łagru. Ludzie masowo umierali, a w wyludniających się wioskach brakowało osób by ich pochować. Dochodziło nawet do aktów kanibalizmu. Szacuje się, że w tym czasie zmarło z głodu ok. 7 mln osób, a łącznie, w wyniku represywnych działań rządów stalinowskich – 10 milionów.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Rzymskokatolickiego arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki prosił o modlitwę za wszystkich, którzy „zginęli straszną śmiercią z głodu”. Wezwał wiernych, by dołożyli wszelkich starań, ażeby podobna tragedia nigdy się nie powtórzyła, a następne pokolenia miały „zapewniony chleb powszedni”.

 

W przededniu 78. rocznicy Wielkiego Głodu na Ukrainie, 25 listopada przed gmachem Uniwersytetu Lwowskiego zapłonęły znicze w kształcie Krzyża Maltańskiego.

 

26 listopada o godz. 16.00 odbyła się ogólnoukraińska chwila milczenia. Przy pomnikach ofiar Wielkiego Głodu, na placach i w oknach domów zapłonęły świece i znicze pamięci. Prawie 5 tys. ludzi przeszło ulicami stolicy Ukrainy do Narodo¬wego Memoriału Ofiar Wielkiego Głodu, gdzie odprawiono panichidę – nabożeństwo żałobne w obrządku bizantyjskim. We wspólnej modlitwie uczestniczyli również duchowni katoliccy obydwu obrządków.

Po nabożeństwie ekumenicznym we Lwowie przy pomniku Tarasa Szewczenki, procesja ruszyła do stacji kolejowej na Podzamczu, gdzie odbyła się wspólna modlitwa przy kaplicy ofiar głodu z 1947 r. na Ukrainie Wschodniej. Ceremonia pamięci odbyła się też w Bykowni – miejscu pochówku ofiar zbrodni stalinowskich.

 

Konstanty Czawaga


Tekst ukazał się w nr 22 (146), 29 listopada – 15 grudnia, 2011

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X