75. Spotkanie Ossolińskie z Janem Malickim

Pod tytułem „Co robić?” 7 marca w Lwowskiej Narodowej Naukowej Bibliotece Ukrainy im. Wasyla Stefanyka odbyło się 75. Spotkanie Ossolińskie z dyrektorem Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i przewodniczącym polskiej części Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa przy MSZ RP Janem Malickim, który swój występ poświęcił stosunkom polsko-ukraińskim.

Jan Malicki zwrócił uwagę na przykłady rozwiązania trudnych kwestii w stosunkach Polaków z Żydami, Litwinami, Białorusinami, również zastanowił się nad gorącymi w tych dniach kwestiami dalszego losu relacji polsko-ukraińskich. Podczas dyskusji nie zabrakło też pytań o nowelizację polskiej ustawy o IPN.

{youtube}AIs5Uk-yrdc{/youtube}

W imieniu wszystkich obecnych mianowany niedawno dyrektorem Lwowskiej Narodowej Biblioteki Naukowej Ukrainy im. Wasyla Stefanyka Wasyl Fersztej złożył życzenia dyrektorowi Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu Adolfowi Juzwence, który w tym dniu obchodził swoje 79. urodziny.

Temat stosunków polsko-ukraińskich zgromadził intelektualistów ze Lwowa, z Iwano-Frankiwska, Łucka oraz z Niemiec.

Konsulat Generalny RP we Lwowie reprezentowali konsulowie Włodzimierz Sulgostowski i Krzysztof Jachowicz, który m.in. wspomniał, że 16 października mija 40. rocznica inauguracji pontyfikatu św. Jana Pawła II. Zdaniem polskiego dyplomaty, jest to okazja do upamiętnienia tego wydarzenia. Mogłaby to być wystawa poświęcona papieżowi oraz założenie stałej strony internetowej poświęconej dyskusji.

– W 1991 roku w Lubaczowie Ojciec Święty wyraził przekonanie, że trzeba się modlić do świętych patronów Polski, Litwy i Rusi, aby to, co łączy, było zawsze mocniejsze od tego, co w przeszłości różniło i dzieliło, czasem aż do przelewu krwi. Te słowa powtarzał będąc w Kijowie, we Lwowie i w wielu miejscach świata. Św. Jan Paweł II rozwinął również termin „oczyszczenie pamięci”. W jego nauczaniu nie było konkretnej definicji, ale postawił przed nami zadanie, na czym to oczyszczenie pamięci by polegało – zaznaczył konsul Jachowicz.

Pytając: „Co robić?”, Jan Malicki odpowiedział: „Róbmy swoje”, przedstawiając szereg przykładów wspólnych działań praktycznych na rzecz pojednania polsko-ukraińskiego.

– Dyrektor Malicki zadał pytanie „Co czynić dalej?” – chociaż sam przez dziesiątki lat działa w kierunku pojednania polsko-ukraińskiego bardzo konkretnie. Nasze oba uniwersytety – Uniwersytet Przykarpacki im. Wasyla Stefanyka i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego – od dawna rozumieją, że trzeba zbliżać ludzi. Rolą uniwersytetów jest zbliżanie młodzieży. Spotkania, które mają miejsce, dyskusje, które prowadzą, dają możliwość zrozumieć na co jesteśmy wrażliwi i najważniejsze, aby ta wrażliwość pomogła rozwiązać problemy, które nas kiedyś dzieliły i podpowiadała, co musimy robić, by nie powtarzać błędów przeszłości. Inicjatywy, które podjęliśmy i które podejmujemy, dotyczą tego, by studenci naszych oraz innych uniwersytetów wspólnie sprzątali mogiły polskich i ukraińskich ofiar. Z drugiej strony – tworzenia Centrum Spotkania Młodzieży, tych modelowych wzorów, które kiedyś były przykładem trudnego dialogu pomiędzy Francją i Niemcami, Niemcami i Polską. Te inicjatywy świadczą, że mamy bardzo dobrą platformę dla dialogu i jestem przekonany o tym, że im więcej mówimy, nawet na tematy, które dla nas są niezręczne, to daje nam to możliwość stanąć na miejscu naszego partnera. Jeśli staniemy na miejscu partnera, zaczniemy trzeźwo patrzeć na swoją historię i historię partnera – powiedział Ihor Cependa, rektor Przykarpackiego Narodowego Uniwersytetu im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku.

– Wszyscy inteligentni i mądrzy ludzie rozumieją, jakie powinny być relacje Ukrainy i Polski. Wszyscy wspólnie robimy jak najwięcej, aby te stosunki były jak najlepsze. Znamy z historii, że gdy stosunki naszych obydwu państw były trudne, to zawsze trzecie państwa korzystały z naszego rozbratu. Wspólnie robimy bardzo dużo dla pojednania. Jestem członkiem Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa. Niedawno nasz uniwersytet zorganizował konferencję dotyczącą postaci Henryka Józefskiego, wojewody wołyńskiego, który podejmował wiele praktycznych działań na rzecz porozumienia polsko-ukraińskiego. Był to czas dobrych stosunków, kiedy ataman Symon Petlura i marszałek Józef Piłsudski wspólnie walczyli przeciw Rosji. Musimy przypominać takie pozytywne przykłady i działać na rzecz poprawy naszych stosunków – powiedział po spotkaniu Ihor Kocan, rektor Wschodnioeuropejskiego Narodowego Uniwersytetu im. Łesi Ukrainki w Łucku.

Konstanty Czawaga, Eugeniusz Sało

Fot. Konstanty Czawaga
{gallery}gallery/2018/75_spotkania_ossolinskie_malicki_czawaga{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X