600 lat archidiecezji lwowskiej

600 lat archidiecezji lwowskiej

Procesja z relikwiami bł. Jakuba Strzemię z Sanktuarium św. Antoniego z Padwy ulicami Lwowa do bazyliki metropolitalnej (Fot. Marcin Romer)Osobisty wysłannik papieski przewodniczył liturgii dziękczynnej, podczas której w homilii podkreślił, że choć w ciągu sześciu wieków istnienia lwowskiej metropolii bywały okresy radosne, bolesne, wielkie i niesławne, to dzisiejsze święto każe nam spojrzeć głębiej na historię jako dzieje zbawienia. Chodzi o zwycięstwo Boga nad złem, które najpierw dokonało się w życiu Maryi.

 

Kard. Tomko zachęcił także wiernych do dawania świadectwa o tej dobrej nowinie współczesnemu społeczeństwu. „Pokażmy, że razem potrafimy cieszyć się życiem i wielbić Boga” – zaapelował. Podkreślił, że Maryja jest również Matką archidiecezji lwowskiej, co powinno zachęcać wiernych do jeszcze głębszych przeżyć duchownych.

Podczas liturgii, w modlitwie wiernych odmówionej po polsku i ukraińsku, modlono się m.in. za Kościół katolicki dwóch obrządków na Ukrainie, aby w bogactwie liturgicznych tradycji stanowił jedność w głoszeniu wiary, za chorych, szczególnie odczuwających ból i zawroty głowy, aby za przyczyną bł. Jakuba Strzemię zostali uzdrowieni ze swych dolegliwości.

Po zakończeniu Mszy św. arcybiskup Mieczysław Mokrzycki i w imieniu całej archidiecezji, w roku Wielkiego Jubileuszu 600-lecia ustanowienia archidiecezji i metropolii we Lwowie, zawierzył Matce Bożej lwowski Kościół, jego wszystkie stany i wspólnoty. Potem za zasługi dla archidiecezji lwowskiej i Kościoła wręczono kilku osobom Medale bł. Jakuba Strzemię. Ogłoszono również, że proboszcz lwowskiej katedry, ks. kanonik Jan Nikiel został podniesiony do godności prałata.

W obecności biskupów, księży, zakonnic i licznie zgromadzonych wiernych oraz gości na placu przed katedrą odbył się koncert ewangelizacyjny. Wieczorem tegoż dnia w Operze Lwowskiej odbył się wieczór papieski i premiera filmu o bł. Janie Pawle II pt. „Szukałem Was”.

Konstanty Czawaga
Tekst ukazał się w nr 17 (165) 14–27 września 2012

 

Obejrzyj galerię:

Jubileusz 600-lecia archidiecezji lwowskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X