4. Dni Kultury Polskiej w Iwano-Frankiwsku (dawnym Stanisławowie)

Już po raz czwarty w Iwano-Frankiwsku (dawnym Stanisławowie) odbyły się Dni Kultury Polskiej. Impreza mająca na celu promowanie Polski, z każdym rokiem ma coraz większy zasięg i ściąga mieszkańców miasta na wspólną majówkę.

Trzy dni prawdziwej uczty dla każdego, zorganizowanej przez Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego, swoją obecnością na różnym etapie uświetnili: kierownik wydziału Karty Polaka konsul Irena Nagórska, konsul Małgorzata Siekierzyńska z KG RP we Lwowie z Wydziału Współpracy z Polakami na Ukrainie, wiceprezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” oraz członek Rady Fundacji „Wolność i Demokracja” Rafał Dzięciołowski

Uroczyste obchody Dni Kultury Polskiej otworzył prof. dr hab. Tomasz Zarycki z Uniwersytetu Warszawskiego wykładem „Inteligencja – polska elita kulturowa i jej rola w historii Kresów oraz odbudowie Państwa Polskiego”. Licznie zebrana w sali konferencyjnej CKPiDE publiczność z zainteresowaniem wysłuchała prezentowanych tez dotyczących genezy XIX wiecznej inteligencji i jej wkładu w dynamikę rozwoju państwa, który doprowadził w 1918 roku do objęcia przez nią w powstałym Państwie Polskim dominującej pozycji społecznej i politycznej. Szczególna rola inteligencji w społeczeństwie polskim ważna jest dla zrozumienia jego specyfiki i odmienności w stosunku do innych społeczeństw Europy wschodniej i środkowej, a w szczególności Europy zachodniej. Na tle genezy inteligencji wspomniana została również rola kultury polskiej na tzw. Kresach, na których należy ją postrzegać w szerszym kontekście relacji z innymi grupami społecznymi a także złożonych przemian społecznych, jakie przyniósł cały wiek XX.

Wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony odbiorców, dyskusje nad wartościami podniesionymi przez wykładowcę przeniosły się z sali wykładowej do kuluarów i żywe były jeszcze w kolejnym dniu spotkań.

Dzień drugi, sobota – to wystawa o Potockich, rozgałęzionym i potężnym rodzie magnackim, którą otworzyła dyrektor CKPiDE Maria Osidacz. Wystawa „Potoccy na Ziemi Lwowskiej, Podolu i Ziemi Halickiej” zaprezentowała wybrane postacie z rodu – założycieli miasta, a także przypomniała miejscowości, w których Potoccy zasłużyli się w sposób szczególny. Jest to kolejne opracowanie wystawiennicze Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie).

Teksty i materiały graficzne przygotowała Beata Kost, znana mieszkańcom miasta z promocji książki „Stanisławów. Z życia miasta”.

{youtube}L4k1CBt1kAg{/youtube}

Sobotni wieczór to Big Roll Band z Kluczborka niosący „Muzykę jazzową bez granic”, Pałac Potockich i urzekająca atmosfera powstała dzięki muzyce jazzowej i rozrywkowej. Big Roll Band to grupa 20 muzyków, grająca pod kierownictwem puzonisty i dyrygenta Rolanda Mendla. Jej charakter to unikalne brzmienie, łączące w sobie wiele kierunków i stylów muzyki jazzowej od swingu przez latin i funky do jazzu nowoczesnego. Zespół działa od 11 lat przy Kluczborskim Domu Kultury. Czynnie koncertuje w Polsce i za granicą, zyskując coraz to większe uznanie w środowisku melomanów i znawców jazzu.

Swing amerykański dominował w pierwszej części koncertu, a zaraz potem blok polski, a w nim utwory Andrzeja Zauchy, Ewy Bem i Kayah w wersji jazzowej, motyw przewodni z filmu „Vabank”, a dla najmłodszych „Puszek Okruszek” z repertuaru Natali Kukulskiej, barwna muzyka i niezapomniany wokal zabrzmiały w ogrodach Pałacu. Jazzowe rytmy porwały publiczność do tańca. Ogromne owacje na stojąco i trzykrotny bis były wyrazem najwyższego stopnia uznania dla kunsztu artystycznego zespołu.

Fot. Leon Tyszczenko
{gallery}gallery/2019/4dnikulturyStanislawow{/gallery}

Dzień trzeci i Majówka Stanisławowska. Na majówkę do Pałacu Potockich ściągnęły całe rodziny mieszkańców, by usłyszeć rytmy polskiej muzyki rozbrzmiewające na terenie pałacu i w całej jego okolicy.

Blok artystyczny rozpoczęły dzieci z klasy 4. Ogólnokształcącej Szkoły nr 3 w Iwano-Frankiwsku. „Dumkę na dwa serca” wykonali uczniowie szkoły sobotnio-niedzielnej z Tłumacza. Popularne polskie piosenki i taniec w wykonaniu czwartoklasistów zaprosiły całą widownię do prawdziwej majówki. Na scenie pojawiły się zespoły z Borysławia i Lwowa. Zespół Borysławiacy, którego kierownikiem artystycznym jest Eleonora Popowicz, zaprezentował wiązankę polskich piosenek ludowych, a lwowiacy – polskie tańce ludowe w choreografii Stanisława Durysa. Ukoronowaniem bloku artystycznego był polonez z kompozycji Wojciecha Kilara w wykonaniu 25. par stanisławowiaków: dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów miasta. Wzbudził on ogromny aplauz i wywołał łzy wzruszenia wśród publiczności. Choreografię poloneza opracowała i przygotowała nauczycielka skierowana do pracy przez ORPEG Renata Klęczańska. Całość prowadziły wolontariuszki z Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego.

Mieszkańcy zostali zaproszeni do punktów lokacyjnych: gastronomicznych, artystycznych, dziecięcych, wiedzy o Polsce i jej tradycjach. Każdy punkt cieszył się ogromną popularnością wśród odwiedzających.

Polski żurek ugotowany przez Krzysztofa Pawlaka z fundacji „Piastun” z Opola zadowolił nawet najwybredniejszych smakoszy. Wydano ponad 600 porcji, wśród degustatorów znalazł się mer miasta Rusłan Marcinkiw. Najmłodsi otoczeni zostali opieką wolontariuszy i porwani w świat gier i zabaw. Michał Dejnega – wicedyrektor Zespołu Pałacu Potockich, miejscowy artysta, zaprezentował warsztat z podstaw rysowania, z kolei Katedra Języków Słowiańskich z Uniwersytetu Przykarpackiego w osobie Samanty Busiło i jej studentek promowała na swoim stoisku Polskę, jej historię, kulturę i naukę.

Każdy uczestnik Dni Kultury Polskiej miał okazję utrwalić na fotografii swój udział w wydarzeniu.

Nawet pogoda, po deszczowym tygodniu w regionie, dopisała występom i poszczególnym prezentacjom.

A oto niektóre wypowiedzi mieszkańców „podsłuchane” w tłumie: „Pierwszy raz jestem waszym gościem, ale na pewno przyjdę w przyszłym roku”; „Za rok też zatańczę poloneza, teraz bałam się, że nie podołam i strasznie żałuję”; „Poznałem polskie słowo – żurek – słowo trudne, lecz zupa smaczna”.

4. Dni Kultury Polskiej dobiegły końca, całości kibicowała konsul Irena Nagórska, która nie kryła wzruszenia i zadowolenia. Za rok – mały jubileusz. A zamiast zakończenia – sentencja Cycerona, którą przedkładam do analizy odbiorców tekstu, według mnie wciąż aktualna a dotycząca kultury: „Czymże bez ciebie bylibyśmy nie tylko my, ale czym byłoby w ogóle ludzkie życie? Tyś pozakładała miasta, ty rozproszonych ludzi powołałaś do życia społecznego. Tyś wynalazczynią praw, nauczycielką dobrych obyczajów i ładu”.

Wsparcia wydarzeniu udzielili: Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie, Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie, Senat Rzeczypospolitej Polskiej, Rada Miasta Iwano-Frankiwska, Przedsiębiorstwo „Przestrzeń Innowacyjnych Kreacji PAŁAC”.

Współpraca: Fundacja Piastun z Opola, Maltańska Służba Pomocy w Iwano-Frankiwsku, Przykarpacki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stefanyka, parafia pw. Chrystusa Króla Wszechświata, Polski Zespół Pieśni i Tańca „Lwowiacy”, zespół „Borysławiacy”, Big Roll Band z Kluczborka, Estreya, Teatr Kina Lumiere, salon artystyczny „Ortus”.

Partnerami medialnymi byli: dwutygodnik Kurier Galicyjski, Kurier Galicyjski TV, Informator dla Aktywnych (IDA), Telewizja RAI.

Szczególne podziękowania od organizatorów dla Konsulatu Generalnego RP we Lwowie oraz Komunalnemu Przedsiębiorstwu „Przestrzeń Innowacyjnych Kreacji Pałac”, Radzie Miasta Iwano-Frankiwska i Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Renata Klęczańska
nauczycielka skierowana do pracy przez ORPEG

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X