3 separatystów zginęło w ataku na batalion Gwardii Narodowej w Mariupolu

3 separatystów zginęło w ataku na batalion Gwardii Narodowej w Mariupolu

– Trzech prorosyjskich separatystów zostało zabitych, 13 zostało rannych, a 63 zatrzymano podczas zajść w nocy ze środy na czwartek w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy – poinformował w czwartek na Facebooku szef ukraińskiego MSW Arsen Awakow.

W środę wieczorem niezidentyfikowani napastnicy zaatakowali batalion ukraińskiej Gwardii Narodowej (dawne wojska wewnętrzne MSW) w Mariupolu, kiedy żołnierze odmówili „przejścia na stronę narodu”. Szturm przerwano w nocy ze środy na czwartek.

Siły MSW wciąż ścigają sprawców ataku. Według Awakowa „banda”, która chciała wtargnąć do jednostki, liczyła ogółem 300 osób.

„Gdy napastnicy obrzucili jednostkę wojskową granatami zapalającymi i koktajlami Mołotowa oraz otworzyli ogień w kierunku wartowników, gwardia odpowiedziała strzałami ostrzegawczymi. Następnie, gdy atak się powtórzył, zgodnie z regulaminem ogień został skierowany w stronę napastników” – czytamy w relacji ministra.

Awakow poinformował, że po krótkiej walce udało się rozproszyć siły separatystów i odebrać im broń. „Biorąc pod uwagę tak agresywny atak na jednostkę wojskową, siły MSW (w Mariupolu) zostały wzmocnione przez oddział specjalny Omega. Przerzucono tu także śmigłowce” – napisał.

Minister podkreślił, że po stronie Gwardii Narodowej nie ma zabitych, ani rannych.

Na Ukrainie ogłoszono na początku tygodnia zakrojoną na szeroką skalę operację antyterrorystyczną przeciwko separatystom, którzy atakują i zajmują budynki państwowe na wschodzie kraju. Władze ukraińskie oświadczają, że mają coraz więcej dowodów, iż w akcjach tych uczestniczą rosyjscy żołnierze, w tym członkowie oddziałów specjalnych rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X